האם הניתוח הוא תמיד הבחירה הנכונה לטיפולים אסתטים?

עם השנים, טיפולי רפואה אסתטית לפנים הלכו והשתכללו, והדרישה להם רק הולכת וגוברת.
קיימות שלוש סיבות עיקריות לאותה גדילה הדרמטית של הטיפולים האסתטיים:
ראשית, קיימת רתיעה טבעית בקרבנו מכל הכרוך בניתוח וצלקות, בפרט בפנים.
שנית, לא תמיד הפיתרון הניתוחי הינו המענה הטוב ביותר לבעיה אותה אנו רוצים לפתור. לדוגמא, אין טיפול ניתוחי טוב לקמטי הבעות בפנים (לכך נועד טיפול הבוטולינום).
לבסוף, אנחנו הישראלים וורקוהולים ידועים. אנו מסתכלים על חופשת מחלה של שבוע-שבועיים (מניתוח) כמותרות. השאלה הנפוצה ביותר אותה אני שומע היא "מתי אני חוזר/ת לעבודה?" ולא "כמה חופש לקחת?"..

מנסיוני, קיימים שלושה סוגי טיפולים אפקטיביים ברפואה האסתטית: בוטולינום (בשם המוכר יותר – בוטוקס ®), מילוי בחומצה היאלורונית (וחומרים סינתטיים אחרים), ופילינג. היתר פחות טובים בחישוב עלות מול תועלת.

הבוטולינום טוקסין, או בכינוי שנדבק אליו – בוטוקס ®, מהווה 50% מסך כל טיפולי האסתטיקה בעולם המערבי ונחשב לטיפול האסתטי הנפוץ ביותר משנות ה- 90 של המאה ה- 20. לבוטוקס ® אפקט דרמטי על קמטי ההבעה הלא-רצוניים. האפקטיביות הרבה של הרמת מצח בעזרת בוטוקס ® וגם הרמת גבות הורידה באופן משמעותי את הצורך בניתוחים מסוג זה.
הייתרון בטיפול הוא משולש: פעולה קלה (מהירה, וכמעט ללא כאב), משך תוצאות סביר (נצפות תוך כשבוע ועד טווח בין שלושה חודשים עד חצי שנה) ומחיר סביר.
טיפול הבוטולינום מבוצע לשלל אינדיקציות בתחום הרפואה. אינדיקציה נפוצה מאד היא עבור הזעת יתר בבתי השחי: טיפול פשוט של פעם בשנה, על ידי הזרקה לשטח כל בית שחי, נותן תוצאה טובה ומהירה לאלה הסובלים מהזעת היתר.

מילוי קמטים על ידי חומצה היאלורונית הוא הטיפול האסתטי השכיח ביותר לאחר טיפול בוטולינום. המילוי מאפשר החזרת נפח למקומות בפנים שהתרוקנו והדגשת אחרים, דוגמת לחיים וסנטר. גם המילוי הוא פעולה קצרה, המבוצעת לאחר מריחת קרם אלחוש מקומי, ללא צורך בהתאוששות מיוחדת, ותוצאות כמעט מיידיות. האפקט נשמר בטווח חצי שנה עד שנה.
הרכב החומצה ההיאלורונית השתכלל עם הזמן. נוצרו תת-סוגים התואמים בצמיגות שלהם וביתר התכונות לאיזורים שונים בפנים – ממילוי מקומות עדינים כמו מרזבי דמעות ועד להדגשת לחיים וסנטר.

השפתיים הינן אחד מהאיברים החושניים ביותר. לא פלא כי עיבוי שפתיים בחומצה היאלורונית מגביר את משיכת הפנים ומשווה להם מראה רך יותר. עיבוי שפתיים מבוצע לאחר מריחת קרם אלחוש, בדומה למילוי קמטים. גם עיבוי שפתיים נחשב לפעולה קלה ומהירה, בעל תוצאות מיידיות ועם שביעות רצון גבוהה. משך אפקט העיבוי בחומצה היאלורונית תלוי בכמות החומר המוזרק. בנפח אופטימלי האפקט יהיה בטווח חצי שנה.

מילוי עם שומן טבעי נחשב כמבטיח מכמה סיבות: השומן נמצא בכולנו ובכמויות יפות, קל לשאוב אותו וקל למלא בו. מצד שני השומן מאד פגיע לטראומה, זיהום וירידה באספקת הדם. היות והינו מבוסס על רקמה ביולוגית התנהגותו אינה צפויה. הוא עלול להיספג ולא באופן סימטרי, ליצור התקשויות ואף להגיב לשינויי משקל. אני משתדל להזריק אותו בכמויות קטנות בלבד ולטיפולים נבחרים (דוגמת מילוי גומה בסנטר) ועל ידי כך למנוע תופעות לא רצויות אלה.

העלמת כתמי עור והעלמת כתמי אקנה מבוצעות בעיקר באמצעות פילינג. הטיפול נועד לכתמים אשר נוצרו כתוצאה מחשיפה לשמש החזקה בארצנו, כמו גם ב בשילוב דלקת עורית (אקנה). המדובר בקרמים המשלבים קילוף עדין של שכבת העור העליונה למטרת החדרה יעילה יותר של חומרים המאזנים את יצירת הפיגמנט בעור ומורידים את יצירת אותם כתמים (=הבהרה). הטיפול מבוצע באמצעות מגוון חומצות פילינג, דוגמת רטינואית, מנדלית, גליקולית ועוד. המועד המומלץ הוא בחורף, למניעת היווצרות פיגמנט נוסף בשהיה תחת שמש הקיץ. חשוב מאד לטפל בעור ללא דלקות פעילות, אחרת הטיפול עול להחמיר מצב קיים.

הטיפול בצלקות אקנה מחייב התייחסות שונה מהטיפול בכתמי אקנה. המדובר בהרס תלת-מימדי של העור והרקמה מתחתיו ולא רק בפיגמנטציה. לכן יש צורך בשילוב מילוי בחומצה היאלורונית להשטחת פני העור השקועים בשילוב קילוף עדין עם קרם דוגמת חומצה גליקולית. חשוב לטפל בעור ללא פצעונים פעילים, אחרת הטיפול עלול להחמיר אותם.

מתיחת פנים על ידי חוטים ידעה עליות ומורדות מתחילת שנות האלפיים. סוגי החוטים הלכו והשתכללו, מחוטים לא נספגים ועד לחוטים בני ימינו, נספגים ובעלי זיזים מיוחדים למשיכת העור. אני מחשיב את הטיפול כקו שני לאחר המילוי בחומצה היאלורונית, למצבים בהם קיים נפח אבל העור עדיין נפול, בפרט בקו לסת תחתונה. מתיחת פנים על ידי חוטים בפרט באיזור זה אפקטיבית. השינוי הינו עדין אבל יוצר ריענון קו הלסת התחתונה בטווח שנה.
מתיחת צוואר ללא ניתוח מאד מאתגרת היות והצוואר תלוי על הלסת התחתונה ולא נתמך בעצמות. במצב זה ניתן לטפל ברפיון צווארי קל ובינוני בצורה יעילה על ידי שילוב מילוי ובוטוקס ®.