טיפול בהזעת יתר על ידי בוטוקס ®

הזעת יתר היא בעיה חברתית ואישית של 3-10% מהאוכלוסייה. אותו אדם המזיע בכפות ידיו נבוך בכל לחיצת ידיים, מתקשה בפעולות עדינות (היות והזיעה גורמת לכפות ידיו להחליק) או זקוק להחלפת חולצה מספר פעמים ביום אם ההזעה מצויה בבתי השחי. לא פלא כי איכות החיים במצב זה והדימוי העצמי נפגעים משמעותית.

קיימות ארבע דרגות הזעה עיקריות:
נורמלית: מופיעה בעיקר בבית השחי, אינה נראית לעין בדרך כלל ואינה מפריעה לפעילות היומיומית התקינה.
הזעה נסבלת: הזעה המתגברת רק בפעילות ומפריעה מדי פעם.
הזעה לעיתים קרובות: מפריעה כאשר מופיעה.
הזעה תמידית: הזעה שגורמת סבל בתפקוד היומיומי.
שתי דרגות החומרה האחרונות הן אלה הגורמות לאנשים לחפש אחר טיפול מיוחד.

הזעת יתר

קיימים מספר פתרונות להזעת יתר. הנפוץ, הפשוט והקל ביותר לביצוע הינו טיפול בוטוקס ® .

סימון נקודות לבוטולינום בבית השחי

הזעת יתר

טיפול בוטוקס ® מבוצע בדרך כלל להזעת יתר בפרט לבתי שחי ופנים. ניתן לביצוע גם לכפות ידיים ורגליים.
הרעלן המצוי בבוטוקס ®, בוטולינום טוקסין A, חוסם פעילות הרצפטורים של בלוטות הזיעה באתר המוזרק ומוריד על ידי כך את ההפרשה המוגברת שלהן.

טרם הטיפול אבדוק את מוקדי הזעת היתר, ואסמן את השטח הרצוי לטיפול. לאחר אלחוש עם משחת אלחוש מקומית אזריק כמויות קטנות למספר נקודות בתוך השטח המסומן. האפקט מגיע לשיאו תוך שלושה שבועות ונותר לטווח תשעה חודשים. בתחילה תיתכנה תופעות של "הזעה מפצה" (הזעת יתר באתרים אחרים, דוגמת הגב) עם או בלי שינויי ריח באתר הזעת היתר, עקצוץ באתרי ההזרקה, ולעתים נדירות תחושה דמוית שפעת. כל הסימנים הללו חולפים לאחר זמן קצר ונותר האפקט המצוין של הבוטוקס ®.

טיפול בבוטוקס לכפות הידיים והרגליים פחות נוח: העור רגיש מאד לכאב ולא פעם יש צורך בהרדמה איזורית לכפות הידיים. כמו-כן עקב סמיכות שרירים (בכפות הידיים והרגליים) לעור בו מצויה הזעת היתר, תיתכן חולשת שרירים זמנית אשר תגביל פעילות המטופל לזמן-מה.

קיימים טיפולים אחרים להזעת יתר, אשר הינם יקרים יחסית לטיפול הבוטוקס ® ומורכבים יותר. הם אינם מבוצעים במרפאות שלי.

סימפתקטומי

ניתוחים:
– ניתוח להזעת יתר בידיים: ניתוח ותיק הקיים בצורות שונות מעל 50 שנה. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, וכיום – בחתכים מינימליים (שיטה לפרוסקופית). בניתוח מנותק העצב הסימפתטי בכל צד של בית החזה על ידי חיתוך או סיכות מיוחדות. עצב זה אחראי על הפרשת היתר של בלוטות הזיה בכפות הידיים. ניתוק העצב מביא להפסקת ההזעה בכפות הידיים ב- 95% המקרים. גם לאחר ניתוח זה תיתכן ב- 30% מהמקרים "הזעה מפצה" אשר עלולה שלא להעלם.

שאיבת בלוטות זיעה

ניתוחי גברים

– ניתוח להזעת יתר בבתי השחי: שאיבת בלוטות זיעה בבתי השחי. הניתוח קיים זה כ- 15 שנה. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או מקומית. בניתוח מחדירים דרך נקבים זעירים בבית השחי ובזרוע העליונה מכשור מיוחד (כיום גם לייזר) שבאמצעותו מגרדים ושואבים את אזור בלוטות הזעה. אפקט הניתוח בטווח 80%.

מכשיר Miradry

מכשור מיוחד:

– להזעת יתר בבתי השחי: מכשיר Miradry. המכשיר פועל על בסיס גלי בטווח מיקרו-גל. וקיבל את אישור ה- FDA האמריקני. אותם גלי מיקרו מחממים את שכבת השומן ממש מתחת לעור, בה מצויות בלוטות הזיעה, והורס את הבלוטות תוך שמירה על העור. בלוטות הזיעה לא יגדלו חזרה לאחר הטיפול. המכשיר מצוי בשימוש מ- 2012 ונבדק על אוכלוסיות קטנות בלבד. שיעור ההצלחה הנמדד היה בטווח 90%. תופעות לוואי עיקריות היו נפיחות בבתי השחי, שינויי תחושה ואי נוחות.

מכשיר Drionic

– להזעת יתר בכפות ידיים ורגליים: מכשיר Drionic לשימוש ביתי, הפועל על בסיס שיבוש פעילות בלוטות הזיעה על ידי זרם חשמלי אשר מועבר על ידי מים. המטופל שם את כפות ידיו ורגליו בקערות מים, מיוחדות אשר בהן מצויות אלקטרודות המכשיר. אמנם הטיפול יעיל אך מחייב התמדה ואינו מתאים לנשים בהיריון, חולי אפילפסיה, בעלי הפרעות קצב לב או גופים זרים מתכתיים ברגליים ובידיים.

תכשיר Anhydrol Forte

תכשירים אחרים:

– להזעת יתר באופן כללי: תכשירים דוגמת Anhydrol Forte, המכיל אחוז גבוה של יוני אלומיניום ביחס לקיים בדיאודורנטים פשוטים. אותם יונים אמורים להוריד את ההפרשות מבלוטות הזיעה. השפעה מאד זמנית ולא מספקת בדרך כלל. תופעות לוואי אפשריות הינן צריבה וגירוי במקום בו נמרח התכשיר.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי