מצח כבד – לא רק לאנשים חושבים

נפילת מצח וגבות היא חלק ממאפייני הזדקנות הפנים. הנפילה מתחילה בשנות ה- 30 וגוברת משנות ה- 50. ייתכן ואותה נפילה משווה לפנים שלנו מראה חשוב ורציני, אבל ממש לא רצוי למי שרוצה שפניו יישארו צעירים.
אותה נפילה נגרמת כתוצאה משני מרכיבים מרכזיים:

פעילות יתר של שרירי ההבעה ואובדן אלסטיות העור

הגורם הראשון לנפילת מצח וגבות הינו פעילות יתר של שרירי ההבעה, בפרט תנועת צמצום העיניים. בתנועה זו מגוייסים השרירים סביב העיניים ובין הגבות בכדי להצל על העיניים מהשמש או להתמקד בעצמים לפנינו, עקב קוצר ראיה (השרירים מורידי המצח).
שימוש חוזר בתנועה זו מותח את העור והגבות כלפי מטה ומפיל בהדרגה את המצח. שריר המצח החלש יחסית לשרירים סביב העיניים לא מסוגל להתחרות איתם וכתוצאה מכך שיווי המשקל ביניהם מופר לטובת כיווץ העיניים – ונפילת המצח.

הגורם השני הינו אובדן אלסטיות העור. העור מאבד מיכולתו להתנגד לכוח המופעל עליו באמצעות שרירי ההבעה, ונוטה להימתח כלפי מטה (יחד עם כיוון כוח המשיכה..).

מה היו הפתרונות הישנים לנפילת המצח? (לא בוטוקס במצח…)

יש שהאמינו כי קוקו הדוק לאחור מותח את השיער והוא, בתורו, מותח את הפנים והמצח. אחרים ניסו שיטות שונות לחיזוק שרירי המצח להחזרת שיווי המשקל בינו לבין השרירים סביבי העיניים. במידה וכל אלה לא עזרו, נותר הניתוח להרמת המצח והגבות. הרמת מצח באופן ניתוחי היתה ניתוח נפוץ יחסית עד תחילת שנות ה- 2000.
בתחילה היתה קיימת הגישה הפתוחה, בה נפתח המצח לכל אורכו בקו השיער, ובה הסירו עודפי עור בקו זה מעל למצח, תוך ניתוק השרירים בין הגבות. לניתוח היה משך החלמה של שבועיים לחות, תופעות לוואי דוגמת שטפי דם, פגיעה בהבעות בפנים ושינויי תחושה. לבסוף – נותרו צלקות ארוכות אשר לא תמיד ניתן היה להסוות אותן עם נסיגת קו השיער. לאחר מכן, כאשר הבינו כי הבעיה העיקרית הינה פעילות היתר של השרירים מורידי המצח נוספה הגישה הסגורה, שבוצעה דרך חתכים מינימליים במצח, בקו השיער. מטרת הניתוח היתה לפגוע בשרירים מכווצי המצח והגבות בכדי להפוך את המצח לחלק יותר.
לאותם חתכים הוחדרו צינורות אנדוסקופיים אשר הראו למנתח מה קורה בפנים. דרכם חתך את השרירים מורידי המצח ושחרר את שריר המצח להרמה שלו ("ניתוח בשיטה אנדוסקופית"). גם לניתוח זה היו תופעות לוואי, דוגמת שטפי דם, שינויים במימיקה ובתחושה, אם כי הצלקות היו מינימליות.

ניתוחים אלה הפכו למיותרים כמעט לחלוטין עם הופעת בוטוקס ® לטיפולים אסתטיים בתחילת שנות ה- 2000.

הרמת מצח באמצעות בוטוקס ®

כיום, ניתן להשיג מצח חלק ונטול קמטים בשילוב התרוממות גבות על ידי פעולה פשוטה, ללא צורך בחתכי ניתוח, כאב, שטפי דם או משך התאוששות ארוך. עצם הרמת מצח נעשה על ידי החלשת אותם שרירים מורידי המצח על ידי בוטוקס ® בנקודות מיוחדות לכך.
כתוצאה מאותה החלשת שרירים מורידי המצח מופר שיווי המשקל לטובת שריר המצח (המרים). במצב זה שריר המצח מרים את המצח ואת הגבות המצויות בחלקו התחתון.

הרמת מצח באמצעות בוטוקס במצח ®
הרמת מצח באמצעות בוטוקס במצח

כיצד נוצרים קמטים בעור וכיצד בוטוקס מסייע בהרמת המצח?

אותם גורמים שפירטנו למעלה אחראים גם על היווצרות הקמטים במצח ובין העיניים: העור המבוגר הופך לדק יותר, פגוע יותר (נזקי שמש) ופחות אלסטי. כמו-כן קיימת עליה בחוזק שרירי ההבעה (מצח ושרירים מכווצי הגבות). העור הדק המחובר אל קצות אותם שרירים מתקפל פעם אחר פעם עם אותן הבעות ו"נשבר" באותם מקומות. כתוצאה מכך נוצרים קמטים החורטים את המצח שלנו באופן אורכי ורוחבי.

לכל אחד מאיתנו הבעות לא רצוניות החוזרות על עצמן, בפרט הבעות הזעף (כיווץ העיניים) והדאגה (התרוממות המצח). הבעת הזעף גורמת לקמטים אנכיים בין הגבות ואילו הבעת הדאגה גורמת לקמטים אופקיים במצח.
עם התקבעות קמטי ההבעה בפנים נוצר מראה זועף ומותש שאינו ניתן למחיקה אלא רק בעזרת טיפול בוטוקס ®.

לקביעת תור לייעוץ התקשרו ל- 052-5307680 או מלאו פרטים ונחזור אליכם