איפה הייתם רוצים להחלים מטיפול אסתטי?

דר' דן רגב | מומחה לכירורגיה פלסטית
דר' דן רגב | מומחה לכירורגיה פלסטית
ד"ר דן רגב הינו מומחה לכירורגיה פלסטית משנת 2004, מנתח בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים בילינסון בפתח תקווה ואחראי על הכירורגיה הפלסטית במרפאת מומחים בהרצליה

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים וגברים מגלים נפלאותיהם של טיפולים אסתטיים שיכולים לחולל שינוי חזותי משמעותי, להצעיר את העור, לשפר את ההופעה ולהעלות את הדימוי והביטחון העצמי. ההחלמה וההתאוששות מטיפולים אסתטיים משתנים מאחד לאחד ולפי סוג הטיפול כאשר חלקם ידרשו מנוחה מלאה ואחרים גם פעולות מסוימות לזירוז ההתאוששות והצלחת הפרוצדורה.
כל טיפול אסתטי או ניתוח פלסטי שונה מבחינת התאוששות בין אם מדובר באשפוז יום או אשפוז לילה ואפילו מספר ימים במידת הצורך, אך מרבית הפרוצדורות מאפשרות החלמה מטיפול אסתטי בבית הפרטי של המטופל. מהם היתרונות של החלמה בבית וכיצד לאפשר את התנאים האופטימאליים להתאוששות בסביבת המגורים?

התאוששות מיטבית בסביבה הביתית

מחקרים שונים הצביעו על הקשר החיובי בין התאוששות בסביבת המגורים הביתית, המוכרת והבטוחה של המטופל הן ברמה הנפשית והרגשית, שהמטופל מרגיש יותר בנוח במרחב הפרטי שלו והן מהבחינה שבסביבה מבוקרת זו ניתן לצמצם את הסיכוי לזיהומים שונים ולשמור על סטריליות ברמה גבוהה. כיום קל מאוד להנגיש את הבית ולהפוך את המרחב לנעים, נוח ובטיחותי להחלמה תוך שימוש באבזור ומכשור מותאם, פינוי דרכי הגישה או יצירת מרחב ישיבה, שכיבה ומנוחה נעים למטופל כמו סידור פינה בה ניתן לשמור בהישג ידו את כל מה שנחוץ לטובת ההתאוששות. חשוב גם שיהיה מישהו שיקפיד על הוראות הרופא בין אם בתרופות או שינוי תנוחה למשל למניעת פצעי לחץ.

שיקום תומך עם צוות רפואי זמין

תמיכת הסביבה הקרובה משפיעה מאוד על תהליך ההחלמה וההתאוששות וחשוב לגייס מבעוד מועד את בני המשפחה הקרובים והחברים להצלחת התהליך בין אם הם יבצעו משמרות או יהיו נוכחים ומוכנים לסייע ולעזור. בעקבות תקופת הקורונה עלו למודעות שירותי רפואה פרטיים הניתנים בבית של המטופל באמצעות רופא פרטי עד הבית וצוות רפואי מקצועי לאשפוז בית כולל פעולות שיקומיות במידה ונדרשות. מדובר בצוות רפואי שנבחר בקפידה ונשאר במתכונת קבועה, כך שאפשר בהחלט לדעת מראש מי יגיע ויסייע ואין תחלופה גבוהה כמו שיש במוסדות רפואיים המתמחים בשיקום כך שהמטופל בידיים הטובות והמקצועיות ביותר.
התאוששות בבית מאפשרת גם שמירה על שגרה במסגרת הנוכחית שחשובה להחלמת החולה וגם לשמירה על השפיות והמציאות המוכרת של בני הבית, ששמחים להמשיך את חייהם על אף השינויים הקלים שיש לבצע בעקבות התאוששות החולה בביתו.
החברות המציעות שירותי רפואה בבית מספקות כל מה שדרוש בהתאמה אישית לצרכי החולה והוראות הרופא בין אם מדובר במתן תרופות על פי מרשם במינון המדויק, פיזיותרפיה, רופאים ואחיות על פי הצורך, פתרון לבעיות רפואיות נלוות שיכולות להתעורר כתופעות לוואי או סיבוכים אומנם נדירים אבל אפשריים לאחר פרוצדורות בעיקר כירורגיות וחשוב להיות ערים לסימני אזהרה שמדליקים נורה אדומה ותמיד טוב שיש כתובת לפנות אליה ממינימום מאמץ או תזוזה. הנוכחות של אנשי הצוות והזמינות מאפשרים לחסוך זמן ואנרגיות בנסיעות למרפאה אלא אם כן אלה חיוניות כמו למשל לצרכי ביקורת. כמו כן, יש אפשרות לליווי בזמינות טלפונית מסביב לשעון, כך שלא נותרים ללא מענה במידה ומתעוררת בעיה או עולה חשש שדורש התייעצות.
אפשרות של צוות רפואי בזמינות גבוהה להגעה הביתה או ליווי ומענה מאפשר גם לסובבים את המטופל שקט נפשי ולמטופל עצמו שעל אף שמחלים בביתו הוא נהנה משירות רפואי מקצועי. 

צוות רפואי ורופא מיומן יכולים להוריד חשש להידבקות מקורונה על ידי בדיקה ואנמנזה, או לשלוח לבדיקה – לפי תסמינים רלוונטיים. בפרט חשוב לאחר ניתוח.
נהוג לזהות את ההחלמה בבית רק בעת פרוצדורות רפואיות ואלה בהחלט קיימות והשיקום הביתי מסייע בהן מאוד, אך גם לאחר טיפולים אסתטיים החלמה עם תמיכה מקצועית בבית יכולה לשפר מאוד את ההתאוששות כך שתוכלו להתאושש במהרה ולחזור לשגרה במראה רענן שיקצור מחמאות!

 
 
יצירת גומות חן בלחי