חשיבות המצב הבריאותי לפני ניתוח

דר' דן רגב | מומחה לכירורגיה פלסטית
דר' דן רגב | מומחה לכירורגיה פלסטית
ד"ר דן רגב הינו מומחה לכירורגיה פלסטית משנת 2004, מנתח בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים בילינסון בפתח תקווה ואחראי על הכירורגיה הפלסטית במרפאת מומחים בהרצליה

לפני שאתם מתחילים לחשוב על ניתוחים פלסטיים, אתם צריכים לוודא שהבריאות שלכם טובה דיה כדי לעבור את הניתוח. רוב האנשים הבריאים הם מועמדים טובים לניתוחים פלסטיים. לכן, חשוב שתחשפו את כל ההיסטוריה הרפואית שלכם בפני המנתח הפלסטי. המנתח לא יוכל להעריך באופן מדויק את מצבכם, אם תסתירו ממנו בעיות בריאותיות.

רפואה פלסטית ואנשים עם בעיות רפואיות

יש בעיות בריאותיות מסוימות שעלולות למנוע מכם לעבור ניתוחים פלסטיים. למשל, אם רופא כלי דם קבע שאתם סובלים ממחלות כלי דם, או אם יש לכם סוכרת, חשוב מאוד לדווח על כך לרופא המנתח.

עם כל הרצון להישאר צעירים ויפים, אתם בטח מעדיפים להישאר בחיים ולא להסתכן חלילה בסיבוכים בגלל הליך קוסמטי מפתה. אחרי הכול, רפואה פלסטית היא לא הכרח, היא בחירה.

ניתוחים פלסטיים ושיקולים בריאותיים

ניתוח מתיחת פנים

מתיחת פנים היא סוג של ניתוח שבו מהדקים ומסירים עור נפול בפנים ובצוואר. בדרך כלל, המנתח יהדק את הרקמה מעל שרירי הפנים, ויסיר עודפי שומן או ימקם אותם מחדש, כחלק מהניתוח.

מי לא מועמד אידיאלי לניתוח מתיחת פנים?

אם אתם לוקחים תרופות או תוספי מזון לדילול הדם: תרופות או תוספי מזון שמדללים את הדם, עלולים להשפיע על יכולת הדם שלכם להיווצרות קריש דם ולהגדיל את הסיכון לדימום תת-עורי (hematomas). תרופות אלה כוללות: מדללי דם כמו אספירין, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות ועוד.

אז אם אתם רוצים לעבור נתיחת פנים, התייעצו עם המנתח לגבי התרופות שאתם נוטלים.

כמו כן אם יש לכם היסטוריה של עלייה חוזרת ונשנית במשקל, והירידה משפיעה על צורת הפנים ועל העור, יתכן שתוצאות הניתוח לא יהיו משביעות רצון, או אולי ישביעו רצון לזמן קצר בלבד.

ניתוח סנטר כפול

אם יש לכם סנטר כפול ואתם מחפשים דרכים להיפטר ממנו, כירורג פלסטי עשוי להמליץ על שאיבת שומן בצוואר, ניתוח הרמת צוואר או שילוב של שניהם.

אין ניתוח ספציפי להסרת סנטר כפול, אלא שילוב של גישות שבאמצעותן מסירים עודפי שומן ומהדקים את עור הצוואר, על מנת ליצור מוצקות רבה יותר באזור הסנטר והצוואר.

מי לא מועמד אידיאלי לניתוח סנטר כפול?

אם אתם מעשנים

אם אתם סובלים מהפרעות הקשורות לדימום

אם אתם אלרגיים לתרכובות הסינתטיות המשמשות את ההליך הניתוחי

אם אתם עם היסטוריה של מצבים בריאותיים כרוניים, אתם יכולים להיות מועמדים מתאימים.

אם את בהריון או מניקה

בנוסף, יתכן שאתם לא מועמדים טובים להליך שאיבת שומן או להליכים פלסטיים אחרים הקשורים לניתוח סנטר כפול, אם העור שלכם אינו אלסטי במיוחד ובעל מראה רפוי או שקוע.

ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפיים כרוך בהסרה כירורגית של עודפי עור, שומן ושרירים בעפעפיים העליונים ו/או התחתונים. ניתוח זה נעשה בדרך כלל מסיבות קוסמטיות כדי לשפר את מראה העפעפיים. לפעמים, רופאים ממליצים על ניתוחי עפעפיים מסיבות רפואיות, כדי לשפר את הראייה.

מי לא מועמד אידיאלי לניתוח עפעפיים?

אם יש לכם גבות שמוטות, ניתוח עפעפיים עלול להחמיר את המצב.

אם יש לכם תסמינים של עין יבשה.

אם יש לכם דלקת עיניים או מחלות עיניים אחרות.

אם אתם מעשנים.

אם אתם חולים במחלה רצינית או סובלים מזיהום קשה

מתיחת צוואר

ניתוח מתיחת צוואר מציע תוצאות דרמטיות לאלה שמחפשים מראה צעיר יותר. אם אתם שוקלים ניתוחים קוסמטיים לשיפור מראה הצוואר שלכם, הליך זה הוא ללא ספק הטיפול היעיל להסרת עור רפוי, מזדקן או נפול.

מי לא מועמד אידיאלי לניתוח מתיחת צוואר?

אם העור שלכם דקיק מאוד ולא ניתן למתוח אותו

אם יש לכם היסטוריה רפואית של מצבים רפואיים חמורים כמו מצבי לב, אלרגיה לחומר ההרדמה.

אם אתם מעשנים – תתבקשו להפסיק לעשן מספר שבועות לפני הניתוח.

לסיכום

בכל הליך ניתוחי יש סיכון. וכך גם בניתוחים פלסטיים, שהם לא ניתוחים הכרחיים מצילי חיים. לכן, לפני הניתוח הרופא ייקח בחשבון את המצב הבריאותי של המועמד לניתוח, כדי למנוע את גורמי הסיכון שעלולים להשפיע על בריאותו. ולפעמים לא תהיה ברירה אלא לוותר על ההליך הקוסמטי, כדי להישאר בחיים.

מצב בריאותי