מתיחת פנים על ידי חוטים הינה פיתרון אסתטי טוב עבור מי שאינו יכול ו/או רוצה לעבור ניתוח מתיחת פנים, ואינו זקוק למילוי. מטרת הטיפול היא יצירת מראה הרמוני וצעיר יותר בפרט למחצית פנים תחתונה. בטיפול חוטים עור הפנים שאיבד מהאלסטיות שלו יעבור תהליך הידוק, ועל ידי כך ימתח את חלק הפנים אליו הוחדרו החוטים. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית. משכו הוא כחצי שעה בלבד.

כיצד נעשה מתיחת פנים על ידי חוטים?

הטיפול מותווה בפרט לעיצוב קו לסת ולחי תחתונה. התרופפות קו לסת תחתונה ("בולדוגים") מרוויחה פחות ממילוי היות ומילוי בלבד לא יהדק או ירים את עור קו הלסת התחתונה.

בייעוץ אאבחן את מראה הפנים, טיב העור, איזורי הזדקנות מואצת וחוסר סימטריה קיים. טיב העור יכתיב את הצלחת הניתוח: ככל שאלסטיות הפנים יורדת כן אפקט הטיפול יורד. מטופלים עם עור מקומט, נפול מאד ומרוקן מאד ירוויחו פחות מטיפול חוטים. במקרים אלה יש לשלב גם טיפול בקמטי הבעה על ידי בוטולינום (מצח, קמטי צחוק, בין הגבות) או על ידי מילוי (בפרט ללחיים מרוקנות). לטיפול באיכות העור יש לשלב פילינג.

גורמי סיכון עיקריים לטיפול בחוטים הינם מחלת עור קיימת בפנים או קיום חומרים לא נספגים, דוגמת סיליקון. יתרונו של הטיפול הינו התאמתו כמעט לכל רקע רפואי קיים, בין אם מדובר במדללי דם, עישון, סכרת, לחץ דם גבוה ועוד. יש לציין כי הוא אינו מחליף מתיחת פנים וצוואר והאפקט שלו פחות משמעותי מניתוח זה.

הירידה באלסטיות עור הפנים מתחילה בגילאי 40 ומעלה. הטיפול בחוטים מתאים לכל מי שחווה הזדקנות בתווי פניו מגיל זה ואילך.

כמה מילים מאת ד"ר דן רגב על מתיחת פנים עם חוטים

החוטים המצויים בשימוש על ידי קרויים בשם סילואט סופט, של חברת סינקלייר הצרפתית.

חוטים אלה נספגים לחלוטין והאפקט שלהם נע בטווח שנה עד שנה וחצי.

החוטים מורכבים מחומר נספג שם חומצה פולי-לקטית (L-POLYLACTIC ACID).

כל חוט מחובר למחט ישרה מכל צד, בעזרתה יוחדר מתחת לעור.

חוט סילואט סופט - להקליק להגדלה

לכל חוט איזור אפקטיבי בו יש קונוסים וקשרים מאותו חומר. מטרת הקונוסים והקשרים היא להיתפס ברקמה התת-עורית ולמנוע ממנה לחזור חזרה למקומה לאחר ההידוק שלה.

קיימים אורכי חוטים שונים הנבדלים אחד מהשני בכמות הקונוסים והקשרים.
אורך החוט הרלוונטי לפנים ייקבע לפי מדידה טרם הטיפול.

היות והחוטים אינם יוצרים צלקות משמעותיות לאחר החדרתם, ניתן להחדירם בכל נקודה בפנים. מיקום ההכנסה הקלאסית של החוטים בקו לסת תחתונה הינו מעל זווית לסת תחתונה.

הקונוס בחוט סילואט סופט

סכמת מהלך החוטים בפנים ובצוואר

טרם הפעולה אשרטט את המיקום הרצוי לחוטים לפי אורכם בכדי למקסם את האפקט הרצוי.

הפעולה עצמה מבוצעת תחת הרדמה מקומית ולאחר חיטוי.

מוקדי ההרדמה הינם נקודת הכנסת החוטים ונקודות היציאה.

כלל הרקמה מתחת לעור אינה רגישה לכאב ואינה זקוקה להרדמה.

לאחר החדרת החוטים אוודא סימטריית האפקט בשני צידי הפנים והצוואר ואקצץ את קצות החוטים הבולטים מעל העור.

עקב הידוק עור הפנים נוצרים קמטים על פני אותו מקום. אלה ייעלמו בטווח שלושה שבועות מהפעולה. כמו-כן בנקודות הכניסה עלולים להיווצר שקעים נקודתיים. לעתים נדירות יותר יהיה ניתן לחוש בחוט עצמו או בקצותיו סמוך לנקודות היציאה מתחת לעור. גם תופעות אלה ייעלמו בטווח שלושה שבועות אחר הפעולה.

משך ההחלמה הראשונית הינו שבועיים-שלושה בממוצע. במהלך תקופה זו ייתכנו גם שטפי דם עוריים, בצקות ונפיחויות, שינויי תחושה וכאבים במסלול החדרת החוטים. כל התסמינים הללו חולפים.

במהלך ההחלמה הראשונית החוטים נותרים במיקומם הודות לקונוסים ולקשרים מתחת לעור. היות ואין עדיין רקמת חיבור סביבם המקבעת אותם למקומם, אין לשפשף בכוח את מקום הכנסת החוטים. לכן יש לחדש חפיפת ראש וגילוח רק שלושה ימים אחר הפעולה, ולשכב עם ראש מורם לשלושה ימים.

החלמת הפנים לאחר מכן משתפרת בהדרגה. היא מגיעה לשיאה תוך שלושה חודשים, זמן בו תהליך היווצרות רקמת החיבור סביב החוטים מגיע לשיאו. בשלב זה ניתן לשקול החדרת חוטים נוספים לפי צורך.

אפקט הטיפול החוטים נע בטווח שנה עד שנה וחצי, אך לעתים הוא קצר יותר. כמו-כן הוא תלוי בגורמים רבים: גיל, טיב העור, עישון, חשיפה לשמש, מחלות רקע, תרופות ועוד. רוב הגורמים אינם ניתנים לשינוי בידי המנתח.

סיבוכי הטיפול נדירים. הם כוללים: דימום, פגיעה זמנית בעצבוב שרירי הפנים, זיהום, ותגובה לגוף זר. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.