הזרקת התכשיר בוטוקס ® הוא השיטה הפופולרית ביותר לטיפול קמטים במחצית הפנים העליונה. קמטים אלה נובעים מעודף פעילות שרירי הבעה, אליהם צמוד העור באופן הדוק ביותר.

מדוע תכשיר בוטוקס ® כה פופולרי?

התכשיר בוטוקס ® הינו תכשיר רפואי המיוצר על ידי חברת אלרגן האמריקנית המשווק החל משנות ה- 90 המוקדמות. התכשיר בוטוקס ® מכיל חומר בשם בוטולינום טוקסין A המסונתז באופן מלאכותי לפי רעלן הקיים בחיידק הבוטולינום. חומר זה מונע המשך התכווצות סיבי שריר במקום אליו הוא מוזרק. הגוף מפרק לאט את החומר עד שמגיע לפעילות מלאה חוזרת של סיבי השריר. הליך הפירוק יכול לקחת בין שלושה חודשים עד לחצי שנה. מכאן, משך אפקט זריקת בוטוקס ® הוא עד חצי שנה והינו הפיך לחלוטין.
בתחילה היו זריקות בוטוקס ® אל בין הגבות במטרה להקל על כאבי ראש מיגרנוטיים. תופעת הלוואי של החלקת קמטי הזעף באותו מקום היתה כה מדהימה עד שהפך לטיפול הבחירה לאותם קמטים. טיפול בתכשיר בוטוקס ® כה אפקטיבי עד שהוריד משמעותית את כמות ניתוחי הרמת המצח.

כיום, קיימים מספר תכשירים המכילים בוטולינום טוקסין A והם תכשיר בוטוקס ® וגם דיספורט ®. לפי ניסיוני תכשיר דיספורט ® אפקטיבי יותר ומשפיע למשך זמן רב יותר מהתכשיר בוטוקס ®.

הזרקות בוטוקס ® מאד פופולריות בתחום ניתוחים פלסטיים, עקב פשטותן והאפקט שלהן: טיפול בוטוקס ® בכמויות קטנות ביותר תוך הזרקה במחט דקה ביותר, התאוששות מיידית, תופעות לוואי קצרות טווח, אחוז סיבוכים אפסי ואפקט מעולה על קמטים שטחיים ובינוניים. טיפול בוטוקס ® נעשה במסגרת טיפולי מרפאה בלבד. ניתן לבצעו ללא הרדמה או תחת קירור.

בנוסף, הזרקת בוטוקס עוזרת לסייע גם בהזעת יתר בצורה מאוד יעילה.

הזרקת בוטוקס ®

האם יש סיכון בהזרקת בוטוקס ® ?

גורמי סיכון עיקריים עבור טיפולי בוטוקס ® הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), ארועי פצעי חום (הרפס) וחולשת שרירי פנים בעבר:  יש להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לקבל טיפול מונע נגד הרפסבמשחה או בכדורים שלושה ימים לפני ושלושה ימים לאחר מילוי קמטים. כל טראומה לעור הפנים (כולל טיפול בוטוקס ®) יכולה לעורר ארוע דומה. צורת הטיפול המונע נובעת משכיחו ת ארועי ההרפס וחומרתם. חולשת שרירי פנים הידועה מהעבר יכולה להחמיר עם זריקת בוטוקס, עקב הפעילות הבסיסית שלו.

זריקות בוטוקס ® מתאימות לכל בעל/ת קמטים של הבעה בעור הפנים. היות ובדרך כלל השינויים מתחילים מגיל 30, נדיר לבצע הזרקת בוטוקס לפני כן.
מחקרים חדשים מראים כי התמדה של הזרקת בוטוקס ® מונעת המשך היווצרות קמטים של הבעה לאורך זמן!

לפני תחילת טיפול בהזרקת בוטוקס ® :

בייעוץ טרם הזרקות בוטוקס ® אבדוק את צורת הפנים, סימטריה, קמטים ומיקומם. קיימים מספר קמטים שכיחים עבור טיפול בתכשיר בוטוקס ® (תמונה משמאל ותמונה מימין למטה):
1. קמטים במצח, הנגרמים על ידי שריר המצח, פרונטליס.
2. קמטים של זעף, הנגרמים על ידי השרירים מקרבי הגבות, פרוצרוס וקורוגטור.
3. קמטים של צחוק, הנגרמים על ידי שריר העין, אורביקולריס.
כמו-כן באמצעות טיפולי בוטוקס ® ניתן להרים גבות, לשטח קמטי צוואר, כולל קמטים בשפתיים.

הזרקת בוטוקס ® מתבצעת במסגרת מרפאה. הזרקות בוטוקס ® מבוצעות בכמות מזערית למספר נקודות בכל קמט (נקודות לבנות בתמונה מימין). עם סיום טיפול בוטוקס ® אזור ההזרקה נראה כאילו עקצו אותו הרבה יתושים..

מיד לאחר טיפולי הזרקת בוטוקס ® יש לשכב במנוחה מספר דקות. אין לעסות את המקום או לבצע פעילות מאומצת למשך שארית היום. הסיבה נעוצה בצורך להתקבעות אפקט בוטוקס במקום ההזרקה: עיסוי או פעילות מאומצת יכולים לפזרו לאתרים לא רצויים וליצור תופעות לא רצויות. לכן, לא מומלץ לתכנן פעילות לאחר הטיפול לאותו היום.

איך מרגישות זריקות בוטוקס ® ?

במהלך הימים הראשונים אחר זריקת בוטוקס ® ייתכנו מעט שטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות.

זריקות בוטוקס ® פועלות על סיבי השריר. עקב כך, אפקט הזרקת בוטוקס ® יראה רק לאחר מספר ימים. אפקט הזרקות בוטוקס ® אחרי הטיפול אינו ניתן לחיזוי מדוייק. לעתים יש לחזור ולבצע טיפול בוטוקס ® מתקן לפי צורך. כמו-כן יש לקחת בחשבון כי ייתכן והאפקט בצד אחד יהיה מהיר יותר מהצד השני.

סיבוכי טיפולי בוטוקס ® נדירים מאד. הם כוללים: דימום או שטפי דם נרחבים, זיהום והתפרצות הרפס עורי, חולשת שרירים מקומית וכאב. לעתים נדירות ביותר עלולה להתפתח תגובה אלרגית לחומרי האלחוש ו/או לבוטולינום והחומרים הנלווים לו. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

הזרקת בוטוקס ®

טיפול על ידי מזרק בוטוקס ® אוטומטי:

היות ובוטוקס ® הוא תרופה לכל דבר המוזרקת לשרירי ההבעה, מן הסתם ככל שהכמות תהיה יותר מדוייקת כל התוצאה תתקבל אחידה יותר. הזרקה ידנית אינה מדוייקת מספיק: היא מסתמכת על מיומנות המזריק, על שרירי היד העלולים להתעייף בהזרקות חוזרות, ואל מול התנגדות עקב עובי המחטים. הזרקה לא אחידה זו גורמת לכאב רב יותר, דימום רב יותר והחדרה לא אחידה של בוטוקס ®. כתוצאה מכך החלשת שרירי ההבעה יוצאת לא אחידה וגורמת לאסימטריה מטרידה מאד.
ייעוד המזרק האוטומטי הינו להקל על המזריק וליצור דיוק רב יותר של החדרת חומר המילוי. בשיטה זו, של Point & shoot, ניתן להגיע לרמת דיוק רבה יותר, עם כמויות קטנות יותר, ועם פחות כאב ודימום.
קיימים מספר פיתוחים למזרק האוטומטי. הראשוניים היו מכאניים, גדולים ומסורבלים והוגבלו למינון בודד. החדיש ביותר בו אני משתמש הינו של חברת Juva Plus, אשר פיתחה את המזרק האוטומטי הקרוי Juvapen המופעל על ידי סוללה. המכשיר עצמו נראה כמו עט עבה אליו מתחבר גוף המזרק ובקצהו המחט. עקב משקלו המועט השימוש בו מאד נוח.