כתמי אקנה

מדוע מופיעים כתמי אקנה?

האקנה (פצעי בגרות) הינה דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השיער. התופעה מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לא תקינה לטסטוסטרון (כן, ההורמון הזה קיים גם בנשים). תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים.
הפרשת שומנית מוגברת מבלוטות החלב בשילוב תאי עור מתים גורמת לסתימת זקיקי השערות. כך נוצרת סביבה נוחה להתרבותו של חיידק האקנה. בהמשך מתפתחת דלקת בזקיק השיער ויוצרת את הפצעון המוכר. התופעה של פצעי הבגרות תוקפת בעיקר את עור הפנים, אך עלולה להתפשט גם לכתפיים, לגב ולחזה.

הופעת פצעי בגרות (אקנה) בפרט באיזור הפנים גורמת לפגיעה בדימוי העצמי ומעסיקה מתבגרים רבים. קיימות סיבות שונות התורמות לכך: עור שומני ומלוכלך, נטיה משפחתית, פעילות יתר הורמונלית, מאכלים שונים ומתח נפשי.

למניעת היווצרות כתמי וצלקות אקנה מומלץ לפנות לבדיקה וטיפול רופא עור מוקדם ככל שניתן. הטיפול יכלול בדיקה, טיפול מקומי או תרופתי. רוב פצעוני האקנה אם לא כולם יכולים להעלם בדרך זו.
אם פצעוני האקנה לא טופלו בזמן ונותרו, עלולים להיווצר לאחר מכן כתמים אקנה וצלקות בפנים שלא יחלפו גם לאחר שנים ויהוו מטרד אסתטי מתמשך לאותם האנשים.

מהם התנאים הטובים ביותר לטיפול בכתמי אקנה?

כתמי אקנה מופיעים בגוון כהה יחסית לעור הפנים, באותם מקומות בהם היתה פעם דלקת כתוצאה מזיהום אקנה. תאי הדלקת מפנים מקומם לתאי פיגמנט (צבען) המצטברים באתרי הדלקת ויוצרים צבע כהה במקום. התופעה חמורה יותר בדרך כלל בקרב בעלי עור כהה, אצלם תאי הפיגמנט מרובים ושטחיים יותר.

העלמת כתמי אקנה מחייבת עור שהחלים, ללא אקנה פעיל נוסף. במידה ויש אקנה פעיל הרי שעלולים להיווצר עוד ועוד כתמים. רק לאחר נסיגת כל הפצעונים ניתן יהיה לפעול להעלמת כתמי אקנה.
חלק מהמטופלים אינם מבינים זאת, ולכן לא פעם אני דוחה את הטיפול בכתמי אקנה שלהם.
בדרך כלל הטיפול המיטבי יכול להתחיל לאחר סיום גיל ההתבגרות ולקראת סיום העשור השני לחיים.

במה אתה משתמש לטיפול בכתמי אקנה?

כללית, קיימים טיפולים שונים ורבים לכתמי אקנה, מקרמים שונים ועד לטיפולי גלי רדיו ולייזר. אני משתמש בשני עקרונות: קילוף העור שטחי הפגום (פילינג) והבהרת העור המוכתם מתחתיו.

מכאן החומרים בהם אני משתמש במרפאה שלי:
– קרם הבהרה עם פילינג שטחי ונוגדי דלקת. הקרם נמרח בהדרגה עד שמגיעים למריחה כל לילה למשך שבועיים בכדי להגביר את העלמת כתמי האקנה. לאחר מכן תישקל ירידה בתדירות מריחת הקרם – לפי תגובת העור.
היות והקרם מקלף את העור השטחי עלולה להיווצר פיגמנטציה נוספת בחשיפה לשמש ישירה לזמן רב (=שיזוף). לכן אני מנחה להשתמש בקרם רק לקראת החורף, כאשר רוב השהיה איננה בחוץ ואין נטיה להשתזף.
– חומצה גליקולית המפרקת רקמת עור לא תקינה ויוצרת עור אחיד וטוב יותר ועוזרת להעלמת כתמי אקנה. החומצה הגליקולית "משייפת" את העור המצולק על פני חודשים ולאט לאט יוצרת מרקם חלק יותר. בצורה זו יורד גם חלק מהפיגמנטציה.

אין העלמה מושלמת של כתמי אקנה. לא כל כתם וצלקת מגיבים כרצוננו מול טיפול באקנה. מצד שני הטיפול משפר את המראה החיצוני של הפנים בצורה טובה מאד.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי