ת"א

נתניה

ניתוח הצמדת אוזניים

למה צריך בכלל ניתוח הצמדת אוזניים?

אוזניים אמורות להיות צמודות לקווי מתאר הפנים. אוזניים בולטות בקרב ילדים עלולות להוות מעמסה רגשית לא פשוטה, בעיקר בגילאי בית הספר שבהם הילדים עלולים להעליב את הילד ולכנות אותו בכינויי גנאי. הורים רבים מתלבטים האם לבצע ניתוח לשינוי צורת האוזן, או לנסות להעביר לילד מסרים חיוביים כדי שילמד לקבל את עצמו כפי שהוא.

תמיד יש לשקול עד כמה הבעיה (האוזן) בולטת ועד כמה היא פוגעת בדימויו העצמי של הילד ובחייו החברתיים. במידה ותיתכן פגיעה לטווח ארוך הרי שניתן למנוע על ידי ניתוח פשוט.
במידה והאוזניים הבולטות נצפות מיד לאחר הלידה, קיים חלון הזדמנויות בששת השבועות הראשונים לחיי התינוק לטפל בבעיה ללא ניתוח, זמן בו הסחוסים ניתנים לעיצוב על ידי לחץ בלבד. מדובר בטיפול פשוט, ללא התערבות כירורגית, עם קסדה מיוחדת המעוצבת לראש התינוק, אשר על ידי לחץ מקומי מצמידה את אוזניו.
אם פוספס חלון ההזדמנויות הזה, יש להמתין עד שהילד יהיה בן שש לפחות ויוכל לעבור את הניתוח.
בדרך כלל הפניה לביצוע הניתוח נובעת מהילד עצמו, אשר מכיר בבעיה שלו ומעוניין לפתור אותה, גם בגיל כה צעיר.
במידה וההורים פונים עם הילד אשר כלל אינו מזהה את בעייתו אני נמנע מניתוח. הסיבה: חשוב ביותר שיתוף הפעולה של הילד והרצון לשיפור מראה האוזן – שיבוא ממנו.

מילה לגבי הצמדת אוזניים למבוגרים: ניתן להצמיד אוזניים בכל גיל ובכך לסגור מעגל גם למי שפחד או לא יכול היה לעבור ניתוח זה בילדותו.

 

ד"ר דן רגב מדבר על הצמדת אוזניים

מה עושים בניתוח הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים

בניתוח הצמדת אוזניים הקווים החסרים של מתאר האוזן ייוצרו מחדש, דרך חתך מאחורי האוזן המוסווה היטב. ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע בהרדמה מקומית (עם טשטוש) למבוגרים ובהרדמה כללית לילדים. משכו הוא כשעה וחצי. הניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מיידית והוא לא מצריך חבישות או סרט ראש לחודש.

אוזניים בולטות נוצרות בדרך כלל עקב חסר באחד מקפלי סחוס האוזן בחלקה העליון ו/או עודף בחלק העמוק של סחוס האוזן.

האוזן מגיעה ליותר מ- 80% מגודלה הסופי כבר בגיל 6-7. לכן, ניתן לבצע ניתוח הצמדת אוזניים מגיל גן חובה ומעלה. למרות זאת מומלץ לפנות לניתוח רק כאשר הילד מזהה בעצמו את הצורך בתיקון אוזניו. עלי לציין כי הרצון להצמיד את האוזניים נפוץ גם בקרב בוגרים ומבוגרים. הם ייהנו מהתוצאות לא פחות.

ייעוץ וטכניקת הצמדת אוזניים

טכניקת סטנסטרום

ניתוח הצמדת אוזניים

בייעוץ אאבחן את צורת האוזניים, הסימטריה ביניהן, ואת המקור לאוזניים הבולטות. יש לציין כי תמיד קיימת אסימטריה בכל איבר זוגי (עפעפיים, אוזניים) וניתוח הצמדת אוזניים לא ימחק זאת לחלוטין. אבדוק היטב מהן הציפיות מהניתוח ואנסה להתאים אותן לתוצאות הניתוחיות הצפויות.

ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע לפי השיטה של המנתח השבדי ד"ר סטנסטרום (Stenstrom). אחר ניתוח בשיטה זו אין צורך בחבישה לוחצת או סרט הדוק. ההתאוששות מהניתוח מהירה ביותר: כבר למחרת היום ניתן לחזור לפעילות רגילה ולא מאומצת.

חתך הניתוח מצוי מאחורי האוזן ומוסווה היטב במקומו. בניתוח הצמדת אוזניים אני מסיר מעט עודפי עור מהמקום וחושף את סחוס האוזן. לאחר מכן אני מפריד חלק מהסחוס ומושך אותו לאחור, ומקבע אותו. בדרך זו אני יוצר את קו המתאר החסר באוזן. לעתים יהיה צורך בהסרת עודפי סחוס מהחלק העמוק באוזן כמו-כן. במקרים בהם הקונכה בולטת קדימה יהיה צורף אף במשיכתה לאחור עם תפרים מיוחדים. לאחר סיום הפעולה נתפר החתך בתפרים נספגים ונמרח במשחה אנטיביוטית. אין צורך בחבישות אחרות.

הצמדת אוזניים

התאוששות מניתוח אוזניים

בדומה לניתוח תיקון תנוך אוזן, משך ההחלמה הינו כשבוע. במהלך זמן זה קיים גודש באתר הניתוח (צבע האוזן יהיה כחלחל) עם בצקת ונפיחות מקומית. תחושת העור שמורה בדרך כלל. ייתכנו מעט הפרשות דמיות. אין לשכב על האוזניים במשך אותו שבוע. ניתן לחפוף ראש שלושה ימים אחר הניתוח.

אחר אותו שבוע ההחלמה ממשיכה במהירות. עלי לציין כי האוזן תקבל את צורתה הסופית לאחר כמה חודשים: לסחוס לוקח זמן להתרפא לחלוטין. מאידך, אפקט הניתוח להצמדת אוזניים הינו לכל החיים. במקרים נדירים ביותר (פחות מ- 1%) תיתכן חזרה מסויימת של האוזן הבולטת. לעתים רחוקות עוד יותר תיתכן הצמדת יתר של האוזן.

סיבוכי ניתוח אוזניים נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סרומה, זיהוםצלקות מעובות ו/או רחבות, החמרה באסימטריה קיימת ופגיעה במבנה האוזן. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

שאלות נפוצות שבדרך כלל שואלים אותנו

האוזניים יכולות לבלוט בצורות שונות .הצורה הקלאסית ביותר הינה עקב העדר קיפול של הסחוס בחלק העליון של האוזן, הגורם לקצה העליון לבלוט לצדדים. בצורה המלאה קיים גם עודף סחוס בחלק השקוע האמצעי (=הקונכיה) הגורם להזדקרות האוזן קדימה.

מחיר הצמדת אוזניים נובע ממורכבות הניתוח: ככל שהינו מורכב יותר, כן יהיה יקר יותר. למשל: הצמדה רק של המקטע העליון של האוזן תהיה זולה מהצמדה מלאה של האוזניים. תיקוני אוזניים עם בעיות מבניות נוספות יהיו יקרים עוד יותר.

ניתוח הצמדת אוזניים נעשה תחת טשוש והרדמה מקומית למבוגרים או בהרדמה כללית ומקומית לילדים. הניתוח עצמו אינו כואב. במהלך ההחלמה לאחר הניתוח ייתכנו כאבים, בפרט אם נעשתה הצמדת הקונכיות (חלק שקוע אמצעי) לאחור.

מידה ואובחנו אוזניים בולטות ליילוד עצמו, הרי שניתן לטפל בו ללא ניתוח בטווח שבועיים מהלידה בתבנית מיוחדת שתלחץ על הסחוס במקומות הנכונים. בשלב זה הסחוס של האוזן ניתן לעיצוב על ידי לחץ מקומי ללא צורך בניתוח.
בכל מקרה אחר יש להמתין עד שצורת האוזניים מפריעה לילד עצמו. שיתוף הפעולה שלו חיוני להצלחת הניתוח. בדרך כלל זה קורה בין גן חובה לבית הספר היסודי, גילאי 6-8. אז יש צורך בניתוח בהרדמה כללית. בכל מקרה לא יבוצע ניתוח כזה עד לגיל זה, היות והאוזן חייבת לסיים לפחות את מרבית התפתחותה.
כמובן, שבכל גיל מבוגר יותר ניתן לבצע הצמדת אוזניים תחת טשטוש או הרדמה כללית בשילוב הרדמה מקומית..

אודות ד“ר דן רגב

ד"ר דן רגב הינו מומחה לכירורגיה פלסטית מוכר על ידי משרד הבריאות, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית והאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית ISAPS. דר' רגב הינו מנתח בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים בילינסון בפתח תקווה. בנוסף, ד"ר רגב משמש כאחראי על הכירורגיה הפלסטית במרפאת המומחים של שירותי בריאות כללית המצויה בהרצליה.

מנתח פלסטי - דן רגב

במה אנחנו שונים מאחרים

מרפאת בוטיק

אצלנו תקבלו יחס אישי
אתם לא עוד "מטופל"

הניסיון של ד"ר דן רגב

מומחה לכירורגיה פלסטית
ומנתח בכיר בבית חולים בילינסון
משנת 2004

אין מתמחים
ורופאים לא מנוסים

ד"ר דן רגב הוא היחיד
שמבצע טיפולים וניתוחים

שקיפות מלאה

הטיפולים מתבצעים רק לאחר התייעצות איתך לאחר שקיבלת את כל האינפורמציה הדרושה לך כדי להחליט.

בטיחות המוצרים

דר' רגב משתמש בחומרי הזרקה ושתלי סיליקון העומדים בתקנים המחמירים ביותר (FDA, CE, אמ"ר)

מטופלות ממליצות על ד"ר דן רגב

לד"ר רגב המקסים

. לא הספקתי להודות לך על הגשמת חלום שהיתממש. מעבר לד"ר, אתה אדם מדהים, אתה ואורלי. אני שמחה שהיכרתי אנשים כמותכם, ועוד יותר שהפקדתי את גופי בידיים טובות. אני מאחלת לך לך ולאורלי את כל הטוב שבעולם. באהבה ענקית… יצא מושלם.

לד"ר דן רגב היקר!!

אשר עשה עבודתו נאמנה…. ישר כח על היחס האישי המסור והחם. מלא באהבה והרבה סבלנות. מלאכתך קודש מתבצעת באדיקות להעניק לאדם חיים עם איכות לא בחסד כי אם בזכות תודה שהפכת חלום למציאות!!!

אלפי תודות..

לד"ר רגב

רציתי להודות לך על הטיפול המסור, על זמנך, וכמובן על שהפכת אותי להיות יותר יפה!!!! רציתי שתדע שאני צוהלת ברחוב משמחה, כי עשית בי שינוי שלו חיכיתי כל כך הרבה שנים. חיפשתי את האחד ומצאתי, ד"ר רגב הנחמד, כך שמעתי ומיד באתי!! אז…..שוב תודה רבה מקרב לב, אותך אזכור בכל מקום!!!!!

שלבי התהליך

פגישת ייעוץ
והיכרות

החלטה משותפת
על אופי ודרך הטיפול

הכנות לטיפול
במידה ויש צורך

התקשרו ל- 052-5307680 או מלאו פרטים ונחזור אליכם

*פגישת ייעוץ כרוכה בתשלום