ניתוח עפעפיים הינו הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר מבין ניתוחי הפנים. מטרת ניתוחי עפעפיים הינה לתקן את המראה העייף של העפעפיים העליונים, ואת ריבוי הקמטים ובלט השומן של העפעפיים התחתונים. הרמת עפעפיים מבוצעת בהרדמה מקומית, עם טשטוש לפי צורך. משכה נע בין פחות משעה (עפעפיים עליונים או תחתונים) לשעה וחצי (כלל העפעפיים עם הרמת גבות).

בדיקות שלפני ניתוח עפעפיים

גורמי סיכון עיקריים של ניתוח עפעפיים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה ומחלות עיניים (יובש עיני, דלקות עיניים כרוניות, גלאוקומה ועוד). לפיכך, יש להפסיק נטילת מדללי דם כשבועיים טרם הניתוח ולאזן היטב את לחץ הדם. במידה וידועה מחלת עיניים או בעיה עינית אחרת יש לבצע בדיקת רופא עיניים ולבצע את הניתוח רק לפי המלצותיו.

השינויים המשמעותיים במראה העפעפיים נצפים בדרך כלל לא לפני גיל 45. מגיל זה ואילך, ניתוח עפעפיים נפוץ ביותר.

בייעוץ טרם ניתוח צניחת עפעפיים אתעד בעיות עיניים כרוניות ובעיות ראיה קיימות. אבצע בדיקה גופנית שתכלול בדיקת צניחת גבות, תנועתיות עיניים, שדות ראיה, חוזק עפעף תחתון, היפוך גלגלי עיניים, מיקום גלגל העין יחסית ללחי ומיקום זוויות עיניים פנימיות אל מול חיצוניות ועוד. הפניה לבדיקת רופא עיניים תומלץ לפי ממצאי הבדיקה.

במידה וצניחת גבות אובחנה ולא תתוקן על ידי ניתוח הרמת גבות, הרי שאפקט הרמת העפעפיים העליונים לא יהיה מקסימלי: תמיד ייוותרו קפלים בעפעפיים אחר המתיחה עקב הגבות הצנוחות.

ראיון על ניתוח עפעפיים עם ד"ר דן רגב מתוך "המועדון"

כיצד מתבצע ניתוח עפעפיים עליונים?

ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפיים עליונים מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש. קו החתך מצוי בדיוק בקפל העפעף, כך שאינו נראה לעין במבט ראשון. בניתוח מסירים רקמת עור עודפת עם מעט שריר. בדרך כלל אין צורך בהסרת שומן.

הרמת גבות תשולב לפי צורך באותו ניתוח. במידה והינה מחוץ לחתך עפעפיים תחתונים תבוצע לפני ניתוח עפעפיים עליונים.

במקרה של ניתוח עפעפיים ההתאוששות מהירה. בדרך כלל אין צורך בהשגחה ללילה אלא למספר שעות בלבד. לאחר הניתוח יונחו קומפרסים קרים על אתרי הניתוח למספר שעות, למניעת המשך שטפי דם ובצקות.

משך ההחלמה הראשונית אחר נתוח צניחת עפעפיים הינו כשבוע עד שבועיים. במהלך זמן זה ייווצרו שטפי דם ובצקות. ייתכן והספיגה שלהם תתארך מעבר למשך ההחלמה הראשונית. הכאבים אינם חזקים מאד. סגירת עפעף עליון חלקית המלווה ביובש או דמעת מאפיינת את הימים הראשונים. במידה ונוצר יובש עיני יש להשתמש בטיפות עיניים מלאכותיות ביום ומשחת סינתומיצין 5% ללילה. לניקוי הפרשות מהעפעפיים ניתן להשתמש במגבונים מיוחדים לכך, דוגמאת Eye-Care של ד"ר פישר. כמו-כן אין להתאפר עד להסרת תפרים. מומלץ לחכות יומיים לאחר מכן.

התאוששות מניתוח עפעפיים

הסרת תפרים מבוצעת בין שבוע לעשרה ימים לאחר ניתוח עפעפיים. צלקות הניתוח הינן עדינות מאד בדרך כלל. הן נעשות מטושטשות כמעט לחלוטין תוך מספר חודשים.

ניתוח עפעפיים תחתונים

ניתוח עפעפיים

הרמת עפעפיים תחתונים החדשנית בשיטת ה- Pinch מבוצעת בהרדמה מקומית עם טשטוש או עם הרדמה כללית. בניתוח מסירים מסירים עודפי עור שנצברו ע"י צביטת העור העודף בפינצטה. לאחר חיתוך העור ניתן לטפל בעודפי השומן הבולטים על ידי הסרתם ו/או צריבתם.

היתרון בשיטה זו הינו בצמצום הסכנה למשיכת יתר של העפעף התחתון. הניתוח פשוט וההתאוששות ממנו מהירה. מהלך הניתוח וההתאוששות ממנו דומים למתיחת עפעפיים עליונים.

מתיחת עפעפים עליונים

אפקט מתיחת עפעפים עליונים נע בטווח חמש עד עשר שנים. מתיחת עפעפיים תחתונים יעילה לחמש שנים לערך. המשך תלוי בגורמים רבים: גיל, טיב העור, עישון, חשיפה לשמש, מחלות רקע, תרופות ועוד. רוב הגורמים אינם ניתנים לשינוי בידי המנתח.

כמה מילים על מחיר ניתוח עפעפיים

סיבוכי ניתוח עפעפיים נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, פעירת שולי חתך ניתוח,  פגיעה וגירוי בקרנית, נשירת ריסים, זיהום, החמרה ביובש עיני או דלקות עיניים כרוניות, דמעת ממושכת, ראיה כפולה ולעתים נדירות ביותר – פגיעה בראיה עד לידי עיוורון, משיכת עפעף תחתון כלפי מטה, ציסטות קטנות בקו החתך, והחמרה באסימטריה קיימת. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

שאלות נפוצות שבדרך כלל שואלים אותנו

מחיר הניתוח משתנה ותלוי במה הוא כולל: עפעפיים עליונים בלבד, עפעפיים עליונים ותחתונים ו/או הרמת גבות. בדך כלל המחיר נע בין 10,000-15,000 ₪.

כדאי לשקול את ביצוע הניתוח החל מגיל 45, במידה ויש עודפי עור על העפעפיים העליונים או שקיות בתחתונים ו/או נפילת גבות.

יש, אם כי הם מאד נדירים: שטפי דם משמעותיים, שריטת קרנית, פתיחת קו החתכים, זיהום.

לאחר הניתוח צפוי זמן החלמה של כשבוע עד עשרה ימים.

זהו הניתוח הטוב והאפקטיבי ביותר מבין ניתוחי הפנים. מאד מומלץ למי שזקוק/ה לו!