הצוואר הינו אחד מהאתרים המתסכלים ביותר אסתטית, היות והוא סמן אמיתי של הגיל, גם אם הפנים נראים מצויין. לא פעם התרופפות הצוואר מקדימה את נפילת הפנים.

מתיחת צוואר לאחר התרופפות העור

נקודות הזרקת בוטולינום

ניתן לחלק את התרופפות הצוואר לכמה דרגות:

דרגה קלה – הדגשת קצות שרירי הצוואר (פלטיסמה). ניתנת לטיפול על ידי בוטוקס: החלשה שלהם גורמת לשרירים מכל צד להימתח יותר ולהעלים אותם.
עור צוואר דק ומלא קמטים עדינים, בפרט בחלקו התחתון ירוויח ממיצוק על ידי טיפול בפלזמה או בגלי רדיו במכשיר eMatrix.

דרגה בינונית – לצד מיתרי שריר הפלטיסמה יש גם רפיון עורי קל. מצב זה ירוויח מטיפול בחוטים בשילוב בוטולינום להחלשת אותם מיתרים.
בדרגה זו נכלל גם בלט של השומן בצוואר, המשווה לפנים "סנטר כפול". הפיתרון הינו שאיבת השומן מהצוואר דרך חתכים מינימליים עם עיצוב נאה סופי שלו בניתוח סנטר כפול.

ניתוח מתיחת צוואר

באם קיימים עודפי עור אמיתיים הפיתרון הינו ניתוח מתיחת צוואר. מטרת ניתוח מתיחת צואר היא יצירת מראה צעיר יותר של הצוואר הנפול. בניתוח מתיחת צוואר הרקמות הרכות של הצוואר יורמו למקומן הקודם, תוך הסרת עודפי עור זהירה (למניעת "המראה המתוח" הלא-רצוי). הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. משכו הוא כשעה וחצי.

גורמי סיכון עיקריים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה ועישון. לפיכך יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן היטב את לחץ הדם טרם הניתוח.

נפילת הצוואר נראית באופן משמעותי לא לפני גיל 45-50 ולפיכך ניתוח זה נפוץ מגילאים אלה ומעלה.

פגישה ראשונה – ייעוץ ואבחון

בייעוץ אאבחן את מראה הצוואר, טיב העור, איזורי הזדקנות מואצת, וחוסר סימטריה קיים. קיימים מקרים בהם הצוואר קשה יותר למתיחה, עקב מבנהו: הסנטר קטן, רצפת הפה בולטת למטה ומשווה לצוואר מראה קצר יותר.

תמונות צוואר רגיל - צוואר קצר

טיב העור יכתיב את הצלחת הניתוח: במידה והעור מאד יבש, לא אלסטי, מלא בנזקי שמש ומאד מקומט, הרי שמתיחת צוואר תהיה אפקטיבית רק בשילוב טיפול בעור עצמו אם על ידי פילינג או מזותרפיה. לעתים, פילינג או מזותרפיה יהיו השלב המכין למתיחת הצוואר.

הרמת צוואר

כיצד מבוצע הניתוח?

הניתוח מבוצע דרך צלקות קטנות מתחת לתנוך כל אוזן. במהלך הניתוח מבוצעת שאיבת שומן מהצוואר (שטח כחול) והעור נמתח בעדינות כלפי קו האוזן. במידה וקיים רפיון שרירי פלטיסמה משמעותי יבוצע הידוק שלהם דרך חתך קטן מתחת לסנטר (תמונה שמאלית). לעתים עודפי העור בצואר יחייבו הארכת חתכי הניתוח אל מאחורי האוזן. חוטי הניתוח נספגים ונושרים תוך כשבועיים.

לקראת סיום הניתוח מוחדר לפי צורך נקז בקוטר 4 מ"מ אל חלל הניתוח מכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. חתכי הניתוח נמרחים במשחה מונעת זיהומים ודלקות. מחוך מיוחד נחבש לצואר לשבוע. בדרך כלל הניתוח מחייב השגחה ללילה בידי הצוות הרפואי.

לקראת השחרור מוסרים הנקזים וחתכי הניתוח נמרחים שוב באותה משחה. המחוך המיוחד יוותר במקום לשבוע.

מחוך לצוואר

תקופת ההחלמה ממתיחת צוואר

משך ההחלמה הראשונית הינו שבועיים בממוצע. במהלך תקופה זו ייתכנו שטפי דם עוריים, בצקות ונפיחויות, שינויי תחושה באתרי הניתוח, קשיים בפתיחת הפה ולעתים נדירות מאד – חולשת זווית פה. כל התסמינים הללו חולפים במהלך השבועות לאחר מכן.

ניתן לחדש חפיפת ראש רק שלושה ימים אחר הניתוח, להתגלח רק שבוע אחריו, להסתפר ולחדש צביעת שיער רק שבועיים אחר הניתוח. לגבר: נא לבדוק טיפים נוספים באתר.

החלמת הצוואר לאחר מכן משתפרת בהדרגה. שטפי הדם והבצקות נעלמים ומתגלה המבנה המשופר של הרקמות הרכות. עקב ההסרה הזהירה של עודפי העור צלקת הניתוח דקה יותר ועם פחות סיכויים לבלוט. צלקת זו מוסווית היטב בקו קדמת האוזן והשיער.

אפקט ניתוח מתיחת צוואר נע בטווח חמש עד עשר שנים, אך לעתים הוא קצר יותר. כמו-כן הוא תלוי בגורמים רבים: גיל, טיב העור, עישון, חשיפה לשמש, מחלות רקע, תרופות ועוד. רוב הגורמים אינם ניתנים לשינוי בידי המנתח.

סיבוכי הניתוח נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סבל עורי עד נמק בשולי החתך, פגיעה בתחושת עור האוזן, פגיעה בעצבוב שרירי הפנים, זיהום, צלקות מעובות ו/או רחבות, שינוי קו השיער ו/או נשירת שיער מקו הצלקות, שינוי צורת תנוך אוזן, והחמרה באסימטריה קיימת. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי

לקריאה נוספת: ניתוחי פנים וצוואר