התפתחות חזה: השדיים למעשה הם בלוטות חלב מפותחות של העור. תחילתם בשבוע הששי להיריון. התפתחות העטרות והפטמות נעשית לקראת סוף ההיריון. בתחילה הפטמות שקועות ורק לאחר זמן-מה הן מתחילות לבלוט.

השדיים נותרים לא מפותחים וזהים בין המינים עד לגיל 10-11. בשלב התפתחות חזה ראשוני מתפתחים ניצני השדיים בבנות. התפתחות שד אחד יותר מהשני מאפיינת תקופה זו והיא נורמלית לחלוטין. בדרך כלל מעקב אחר התפתחות חזה מגלה כי השד הלא מפותח מגיע לצורת השד המפותח לאחר זמן-מה.

התפתחות השד

כיצד מתפתח חזה לא סימטרי?

משלב ראשוני זה ועד לבשלות שדיים מלאה הזמן משתנה בין אשה לאשה. אמנם הממוצע הינו כארבע שנים, אך הוא יכול להגיע אף עד לתשע שנים.

שדיים נורמליים עם אסימטריה

שדיים נורמליים: לכל אשה קיים חזה לא סימטרי במידה מסויימת. עבור חלק לא קטן מהנשים העוברות ניתוח הגדלת חזה קיים הצורך בהתאמת נפח שונה של שתלים לכל שד בכדי להגיע לגודל זהה עבור חזה לא סימטרי "נורמלי". דבר זה נבדק בייעוץ הראשוני, שם נבדקים גובה כל שד, אורכו ורוחבו. חריגה מעל 2 ס"מ מהמידות בין שד אחד לשני יכולה לרמז על מימדי שדיים שונים המחייבים הכנסת שתלי סיליקון בנפח שונה.

שד היפרטרופי

גדילת יתר (היפרטרופיה) של שד אחד תאובחן רק לקראת סיום תהליך בשלות השדיים, היות ועד אז ייתכן כי השדיים ישתוו במימדיהם. במקרים נדירים אלה יהיה צורך בניתוח הקטנת חזה של אותו שד היפרטרופי עקב אי-הנוחות המרובה המלווה את גדילתו מבחינה גופנית וחברתית.

סינדרום פולנד

חסר בגדילת שד אחד ייתכן ללא סיבה ברורה. לעתים הגורם הוא חסר התפתחות כללית של אותו צד בית חזה, מצב הידוע בשם סינדרום פולנד (Poland Syndrome): חסר התפתחות חד צדדית של בית החזה על כל מרכיביו, כלומר – צלעות, שריר החזה הגדול (פקטורליס), שד ופטמה. הוא אינו תורשתי, ואינו נדיר. חסר ההתפתחות של בית החזה יכול להתבטא בצורות שונות ולא תמיד יכלול את כל המרכיבים. לעתים, כל ביטויו הינו בשד קטן יותר בלבד. הטיפול בשד קטן ולא מפותח או בצורה הקלה של סינדרום פולנד יהיה הגדלת חזה של אותו שד. במידה והחסר אכן כולל פגיעה בצורת בית החזה ומיעוט ברקמות רכות, יהיה צורך בשחזור שד מורכב יותר, הנעשה במסגרת בית חולים.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי