למה צריך בכלל ניתוח הצמדת אוזניים?

אוזניים אמורות להיות צמודות לקווי מתאר הפנים. אוזניים בולטות בקרב ילדים עלולות להוות מעמסה רגשית לא פשוטה, בעיקר בגילאי בית הספר שבהם הילדים עלולים להעליב את הילד ולכנות אותו בכינויי גנאי. הורים רבים מתלבטים האם לבצע ניתוח לשינוי צורת האוזן, או לנסות להעביר לילד מסרים חיוביים כדי שילמד לקבל את עצמו כפי שהוא.

תמיד יש לשקול עד כמה הבעיה (האוזן) בולטת ועד כמה היא פוגעת בדימויו העצמי של הילד ובחייו החברתיים. במידה ותיתכן פגיעה לטווח ארוך הרי שניתן למנוע על ידי ניתוח פשוט.
במידה והאוזניים הבולטות נצפות מיד לאחר הלידה, קיים חלון הזדמנויות בששת השבועות הראשונים לחיי התינוק לטפל בבעיה ללא ניתוח, זמן בו הסחוסים ניתנים לעיצוב על ידי לחץ בלבד. מדובר בטיפול פשוט, ללא התערבות כירורגית, עם קסדה מיוחדת המעוצבת לראש התינוק, אשר על ידי לחץ מקומי מצמידה את אוזניו.
אם פוספס חלון ההזדמנויות הזה, יש להמתין עד שהילד יהיה בן שש לפחות ויוכל לעבור את הניתוח.
בדרך כלל הפניה לביצוע הניתוח נובעת מהילד עצמו, אשר מכיר בבעיה שלו ומעוניין לפתור אותה, גם בגיל כה צעיר.
במידה וההורים פונים עם הילד אשר כלל אינו מזהה את בעייתו אני נמנע מניתוח. הסיבה: חשוב ביותר שיתוף הפעולה של הילד והרצון לשיפור מראה האוזן – שיבוא ממנו.

מילה לגבי הצמדת אוזניים למבוגרים: ניתן להצמיד אוזניים בכל גיל ובכך לסגור מעגל גם למי שפחד או לא יכול היה לעבור ניתוח זה בילדותו.

 

ד"ר דן רגב מדבר על הצמדת אוזניים

מה עושים בניתוח הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים

בניתוח הצמדת אוזניים הקווים החסרים של מתאר האוזן ייוצרו מחדש, דרך חתך מאחורי האוזן המוסווה היטב. ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע בהרדמה מקומית (עם טשטוש) למבוגרים ובהרדמה כללית לילדים. משכו הוא כשעה וחצי. הניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מיידית והוא לא מצריך חבישות או סרט ראש לחודש.

אוזניים בולטות נוצרות בדרך כלל עקב חסר באחד מקפלי סחוס האוזן בחלקה העליון ו/או עודף בחלק העמוק של סחוס האוזן.

האוזן מגיעה ליותר מ- 80% מגודלה הסופי כבר בגיל 6-7. לכן, ניתן לבצע ניתוח הצמדת אוזניים מגיל גן חובה ומעלה. למרות זאת מומלץ לפנות לניתוח רק כאשר הילד מזהה בעצמו את הצורך בתיקון אוזניו. עלי לציין כי הרצון להצמיד את האוזניים נפוץ גם בקרב בוגרים ומבוגרים. הם ייהנו מהתוצאות לא פחות.

ייעוץ וטכניקת הצמדת אוזניים

טכניקת סטנסטרום

ניתוח הצמדת אוזניים

בייעוץ אאבחן את צורת האוזניים, הסימטריה ביניהן, ואת המקור לאוזניים הבולטות. יש לציין כי תמיד קיימת אסימטריה בכל איבר זוגי (עפעפיים, אוזניים) וניתוח הצמדת אוזניים לא ימחק זאת לחלוטין. אבדוק היטב מהן הציפיות מהניתוח ואנסה להתאים אותן לתוצאות הניתוחיות הצפויות.

ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע לפי השיטה של המנתח השבדי ד"ר סטנסטרום (Stenstrom). אחר ניתוח בשיטה זו אין צורך בחבישה לוחצת או סרט הדוק. ההתאוששות מהניתוח מהירה ביותר: כבר למחרת היום ניתן לחזור לפעילות רגילה ולא מאומצת.

חתך הניתוח מצוי מאחורי האוזן ומוסווה היטב במקומו. בניתוח הצמדת אוזניים אני מסיר מעט עודפי עור מהמקום וחושף את סחוס האוזן. לאחר מכן אני מפריד חלק מהסחוס ומושך אותו לאחור, ומקבע אותו. בדרך זו אני יוצר את קו המתאר החסר באוזן. לעתים יהיה צורך בהסרת עודפי סחוס מהחלק העמוק באוזן כמו-כן. במקרים בהם הקונכה בולטת קדימה יהיה צורף אף במשיכתה לאחור עם תפרים מיוחדים. לאחר סיום הפעולה נתפר החתך בתפרים נספגים ונמרח במשחה אנטיביוטית. אין צורך בחבישות אחרות.

הצמדת אוזניים

התאוששות מניתוח אוזניים

בדומה לניתוח תיקון תנוך אוזן, משך ההחלמה הינו כשבוע. במהלך זמן זה קיים גודש באתר הניתוח (צבע האוזן יהיה כחלחל) עם בצקת ונפיחות מקומית. תחושת העור שמורה בדרך כלל. ייתכנו מעט הפרשות דמיות. אין לשכב על האוזניים במשך אותו שבוע. ניתן לחפוף ראש שלושה ימים אחר הניתוח.

אחר אותו שבוע ההחלמה ממשיכה במהירות. עלי לציין כי האוזן תקבל את צורתה הסופית לאחר כמה חודשים: לסחוס לוקח זמן להתרפא לחלוטין. מאידך, אפקט הניתוח להצמדת אוזניים הינו לכל החיים. במקרים נדירים ביותר (פחות מ- 1%) תיתכן חזרה מסויימת של האוזן הבולטת. לעתים רחוקות עוד יותר תיתכן הצמדת יתר של האוזן.

סיבוכי ניתוח אוזניים נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סרומה, זיהוםצלקות מעובות ו/או רחבות, החמרה באסימטריה קיימת ופגיעה במבנה האוזן. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.