ליפומה

היות והליפומה הינה גוש רקמת שומן, ניתן לרוקן אותה על ידי שאיבה דרך חתך קטן של 2-3 מ"מ בלבד, בדומה לניתוח שאיבת שומן.

לאחר חיטוי סביבת הליפומה מבוצעת הרדמה מקומית עם ניפוח מסויים של הרקמה, בדומה לשאיבת שומן. בשלב הבא נשאבת תכולת הליפומה עד להעלמות הנפיחות. היות והחתך כה קטן אין צורך בתפירתו.
לאחר הפעולה מומלץ לחבוש את המקום בחבישה לוחצת למספר ימים למניעת יצירת סרומה. החזרה לפעילות הינה מהירה ביותר.

סיבוכים אחר שאיבת ליפומה נדירים מאד. הם כוללים: דימום, זיהום, ודלקת. לעתים נדירות תיתכן חזרת הליפומה. עלי לציין כי מחקרים חדשים הראו כי שאיבה זהה לחלוטין להסרה כירורגית רגילה מבחינת הסיכוי לחזרת הליפומה. לקריאה נוספת יש לפנות ל לקסיקון מונחים רפואיים.

דגשים נוספים: השאיבה אידאלית לליפומות בקוטר בין 4 ס"מ מינימום עד 10 ס"מ מקסימום. ליפומות קטנות יותר או גדולות יותר מוסרות באופן כירורגי היות וטכנית קשה לשאוב אותן, בפרט באזור העורף.

באוכלוסיה קיימים מקרים של ליפומות קטנות מרובות על פני כלל הגוף, קוטר 2-3 ס"מ. הן משפחתיות (יש אותן לבני אותה משפחה) ולעתים הן רגישות או כואבות. עקב גודלן והריבוי שלהן טכניקת השאיבה אינה פיתרון יעיל ויש צורך בהסרה כירורגית סלקטיבית של ליפומות בולטות ו/או מפריעות מאד.

יש להבדיל בין הליפומה לבין ציסטה מתחת לעור, אותה ניתן להסיר רק באופן כירורגי. אמנם מדובר בגוש מתחת לעור בעל צורה דומה, אבל המקור שלו שונה לחלוטין: בלוטת חלב שנסתמה, ודפנותיה ממשיכות להפריש ולגרום לציסטה להתנפח. אם לא תוסר כירורגית בשלמות היא עלולה לחזור.

חזרת הליפומה: בהסרה כירורגית הליפומה אינה חוזרת ב- 70% מהמקרים. בהסרה על ידי שאיבה הליפומה אינה חוזרת ב- 50% מהמקרים. ניתן לחזור על פעולת ההסרה ללא קושי בכל מקרה.

» לראיון טלביזיה על הסרת ליפומות ללא ניתוח »