פילינג (קילוף שכבות עור מתות) הוא מהשיטות הנפוצות לשיפור איכות העור. איכות העור נפגעת עקב הזדקנותו, חשיפה ממושכת לשמש (גם אם היתה רק בגיל צעיר), עישון, אקלים, תזונה, תרופות ותורשה. חשיבות פילינג רבה ביותר לכירורגיה האסתטית. תוצאות ניתוח או טיפול אסתטיים תהיינה פחות טובות עבור בעלי/ות עור זקן, לא אלסטי ועם קמטים מרובים.

מהו טיפול פילינג ולמי כדאי לעשותו?

הטיפול הנפוץ ביותר הינו פילינג לפנים. פילינג גוף מבוצע בדרך כלל להסרת כתמים ועור יבש מכפות הידיים.

קיימות שלוש שיטות עיקריות לביצוע פילינג:
1. פילינג כימי, הסרת שכבות עור מת על ידי פירוק שלהן באמצעות חומרים פעילים דוגמת TCA, חומצות פירות ועוד.
2. פילינג מכאני, הסרת שכבות עור מת על ידי שפשוף באמצעות מכשיר מיוחד (מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה עקב הכאבים) או על ידי גבישים (פילינג קריסטל).
3. פילינג לייזר, הסרת שכבות עור מת על ידי אידוי ושריפה שלהן; המחייב הרדמה לפחות מקומית עקב הכאבים.

הפילינג מבוצע לשלוש דרגות עומק בעור:
1. פילינג שטחי, המסיר שכבות עור מת וכתמים שטחיים. בדרך כלל ניתן לבצעו גם בבית באופן יומיומי (פילינג ביתי). הוא יכול להיות מלווה בתחושת גרד ועקצוץ, התקלפות העור ואודם מקומי זמני. עם ההגעה לאפקט הרצוי ניתן לתחזק על בסיס קבוע.
2. פילינג בינוני, המגיע גם לקמטים עדינים וכתמים עמוקים יותר. יש לבצעו במרפאה בהשגחת מומחה. הוא יכול לכאוב מעט, מלווה בתחושות דומות לפילינג קל. משך האפקט הינו כשנה.
3. פילינג עמוק, המגעי לשכבות העור העמוקות, לטיפול יסודי בקמטים מרובים וניכרים עם מיצוק מסויים של העור. פילינג כימי זה מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה כללית וניטור לאחר מכן עקב הצורך בטיפול אינטנסיבי בכאב וחשש לסיבוכים אפשריים כהפרעות בקצב הלב.

במרפאה שלי יש פילינג שטחי (פילינג ביתי, פילינג קריסטל). כמו-כן הפילינג השטחי הינו חלק מקרם להבהרת העור אשר קיים במרפאות שלי כמו-כן.

פילינג במסגרת המרפאה או הבית הינו פשוט ואפקטיבי: מריחת חומר לאחר הכנת העור, התאוששות מיידית, תופעות לוואי קצרות טווח, אחוז סיבוכים קטן ביותר ואפקט מעולה על נזקי שמש, כתמים וקמטים שטחיים מאד. הפילינג מבוצע ללא צורך בהרדמה.

גורמי סיכון עיקריים עבור פילינג הינם צבע העור וארועי פצעי חום (הרפס) בפנים בעבר: עור כהה או שאינו נצרב כלל בשמש (דרגות כהות 3 עד 5 לפי סיווג פיצפטריק, תמונה למטה) יכול ליצור לאחר פילינג פיגמנטציה או התבהרות שאינן ניתנות לטיפול.

דרגות העור השונות לפי פיצפטריק

סוגים של עור

לבעלי/ות עור מסוג זה לא מומלץ לעבור פילינג בינוני אלא פילינג שטחי, המותאם לסוג העור הספציפי. כמו-כן על בעלי הרפס בפנים יש לקבל טיפול מונע נגד הרפס במשחה או בכדורים שלושה ימים לפני ושלושה ימים לאחר פילינג פנים: פילינג יכול לעורר התפרצות הרפס עקב הסרת שכבות העור. צורת הטיפול המונע נובעת משכיחות ארועי ההרפס וחומרתם.

למי פילינג מתאים?

פילינג מתאים לכל בעל/ת עור עם מרקם זקן (יבש, לא נוצץ, מחוספס למגע), עם קמטים עדינים מאד בעור הפנים ו/או נמשים או כתמי גיל בפנים וכפות הידיים. היות ובדרך כלל השינויים העוריים מתחילים מגיל 30, נדיר לבצע פילינג לפני כן. המשך הגורם להתבלות העור (המשך חשיפה לשמש, עישון וכו') יקצר את משך האפקט של הפילינג או יוריד מראש את איכות התוצאה.

פילינג פנים וגם פילינג גוף נפוצים יותר בעונת החורף עקב התנאים הנוחים יותר של מזג האוויר: פחות לחות, פחות חם. כמות קרינת השמש ביום ללא עננים בחורף זהה לכמותה בקיץ.

בייעוץ לקראת פילינג כימי אבדוק את טיב העור, קיום נמשים או כתמי גיל, קמטים ומיקומם. כמו-כן אוודא כי לא מדובר במחלת עור או נגעי עור חשודים לממאירות. המקומות השכיחים לפילינג הינם פנים וכפות ידיים.

פילינג אפקטיבי לתופעות העוריות הבאות (בתמונה למטה):
1. קמטים עדינים: בדרך כלל נראים כקווים ללא עומק, על עור יבש ולא אלסטי.
2. נמשים: הצטברות פיגמנט מתחת לעור בצורת כתמים קטנים עקב חשיפה לאור השמש. נמשים מתמעטים ומחווירים בחורף, מתרבים ומופיעים בקיץ.
3. כתמי גיל (כתמי זקנה): הצטברות פיגמנט תחת שכבות העור השטחיות, בגוונים שונים, על פני שטחים נרחבים. ללא חשד גבוה לממאירות.
4. קרטוזות שטחיות: כתמים אדומים עליהם קשקשים לבנים (קרטוזיס סולארי) או כתמים כהים עם מעטה דמוי קשקשים כהים (קרטוזיס סבוריאי).

סוגי הפילינג המוצעים במרפאתי הינם:

1. פילינג כימי שטחי לעור בהיר (פילינג ביתי): החומר נמרח לפרקי זמן קצובים ונשטף במים לאחר מכן. לרוב, האפקט הרצוי (השטחת קמטים עדינים, הבהרת כתמים, העלמות קרטוזות קלות) מושג תוך כחודש. במהלך תקופת הטיפול מבוצע מעקב במרפאה. עם ההגעה לאפקט הרצוי ניתן לשמור עליו תוך מריחת הקרם פעם בשבוע-שבועיים. ניתן לחזור על הטיפול לפי צורך. יש למרוח קרם הגנה מפני השמש, היפואלרגני, עם מקדם הגנה גבוה (SPF 50) יומיומית במהלך הטיפול ואחריו.
חומר לדוגמא: Kligman's Cream. מכיל חומצה רטינואית (פילינג), הידרוקינון (הבהרה), הידרוקורטיזון (נגד דלקת).

2. פילינג כימי שטחי לעור כהה (פילינג ביתי): פעילות החומר זהה לפעילות לעור הבהיר וכך גם ההנחיות לגביו. מאידך, ריכוז החומרים נמוך יותר ומותאם לעור כהה, תוך מניעת הופעת כתמים כהים או בהירים לאחר הטיפול.
חומר לדוגמא: Clear Cream. מכיל חומצות אלפא-הידרוקסיות (פילינג) בשילוב חומרים אחרים למניעת דלקת ויצירת פיגמנט לא רצוי.

3. פילינג קריסטל: אבקה לקילוף עור המבוססת על גבישי ספיר (קריסטל). פותחת נימי דם בעור, מבהירה אותו ב- 40% ועוזרת בקילוף שכבות עור מתות. מחדירה ביעילות רבה יותר את קרם הפילינג אל תוך העור. פילינג קריסטל מטפל בקומדונים וצלקות אקנה שטחיות בפנים. נמרח פעמיים ביום למספר דקות ונשטף.

חומרים הקיימים במרפאתי להשלמת טיפול פילינג:

1. ביו-פפטידים: נועדו להעשרת העור בקולגן ואלסטין, החלבונים החיוניים ביותר לבניית עור חדש וללא קמטים. יש למרוח אותם בבוקר לאחר כל טיפול פילינג ביתי.
2. Lift Cream: למיצוק שכבות עור הפנים והרמה מסויימת של עור נפול. נמרח פעמיים ביום לבד, או פעם ביום בבוקר, לאחר טיפול פילינג ביתי.
3. קרם אנטי-אייג'ינג: ניתן כהשלמה לטיפול פילינג בשילוב Lift Cream, או לאחר ניתוחי פנים. מטרתו הינה שימור תוצאות הטיפול לאורך זמן.

עליך לזכור, כי המרקם הסופי של העור ייראה רק לאחר כחודש, עקב תהליכי הריפוי העוברים על העור. ניתן לעבור מדרגת פילינג שטחי לפילינג בינוני לפי צורך, לאחר תקופת החלמה.

סיבוכי פילינג פנים או פילינג גוף נדירים מאד. הם כוללים: כתמים של עודף או חוסר בצבע עור, זיהום והתפרצות הרפס, אודם עקב תהליכי דלקת, כוויות או ציסטות קטנות (מיליה) הופעת הצטלקות נדירה ביותר ומופיעה באם בוצע פילינג עמוק. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי