טיפול מילוי קמטים באמצעות שומן

מילוי שומן עצמוני נועד להוספת נפח למוקדים מרוקנים בפנים ובגוף. טיפול נגד קמטים עם שומן בכמות גדולה מבוצע בדרך כלל במסגרת ניתוחי מתיחת פנים ועפעפיים בחדר ניתוח.

השומן ממילא קיים בגופנו ובכמות לא קטנה. במידה ומעוניינים לבצע מילוי קטן למוקד מסויים בפנים ניתן לקחת אותו גם במסגרת חדר פעולות תחת הרדמה מקומית. במקרה כזה ההתאוששות מיידית, תופעות הלוואי קצרות טווח ואחוז סיבוכים קטן. היות ואנו ממלאים רקמות מתחת לעור יש צורך בהרדמה מקומית לכל הפחות הן לאתר התורם והן לאתר המילוי.
הבעייתיות במילוי שומן עצמוני נעוצה בכך שהשומן הינו רקמה ביולוגית. רקמה זו פגיעה מכאנית, רגישה לזיהומים ולאספקת דם לא טובה. בהחלט ייתכן כי השומן ייספג ולא באופן סימטרי. לפיכך אני מתמקד במילוי נקודתי לפנים ולא מילוי כולל, למזעור ההשלכות על השומן.

גורמי סיכון עיקריים עבור מילוי שומן הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), וארועי פצעי חום (הרפס) בפנים בעבר: כל טראומה לעור הפנים (כולל מילוי קמטים) יכולה לעורר ארוע דומה. יש להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לקבל טיפול מונע נגד הרפס במשחה או בכדורים שלושה ימים לפני ושלושה ימים לאחר מילוי קמטים. צורת הטיפול המונע נובעת משכיחות ארועי ההרפס וחומרתם.
היות והשומן המוזרק רגיש יחסית לזיהומים אני מנחה לקבל טיפול אנטיביוטי למשך כשבוע אחר הפעולה.

בייעוץ טרם מילוי קמטים עם שומן אבדוק את צורת הקמטים והשקעים, והאם קיימת רקמת צלקת מתחת לעור המצמידה אותם. באשר לפנים אבדוק סימטריה, צורת הקמטים והשקעים ומיקומם.

השומן המשמש עבור טיפול נגד קמטים נשאב משכבת השומן העמוקה, אותה שכבת שומן ממנה אנו רוצים להיפטר בשאיבת שומן. אתרים תורמים נפוצים הינם מותניים ובטן תחתונה.

אתרים תורמים מהם נשאב שומן

שומנים בבטן

כיום אנו יודעים, כי ברקמת השומן קיימים תאי גזע, תאים היכולים להתפתח לתאים מסוגים שונים ולא רק תאי שומן. אותם תאים הם אחראים, ככל הנראה, לשמירה על רקמת השומן במילוי.
ממצאים אחרים מעידים כי מילוי שומן אינו רק יוצר נפח רצוי במקום: לתאי השומן ותאי הגזע שברקמה אפקט נוגד דלקות ואף מונע הזדקנות מקומית (אנטי-אייג'ינג).

בייעוץ טרם מילוי קמטים עם שומן אבדוק את צורת הקמטים והשקעים, והאם קיימת רקמת צלקת מתחת לעור המצמידה אותם. באשר לפנים אבדוק סימטריה, צורת הקמטים והשקעים ומיקומם.

רקמת השומן היא רקמה דלה בכלי דם, חשופה להרס מכאני והרס עקב ירידה בחמצן הזמין. כמו-כן היא פגיעה מאד לזיהומים במצב מילוי שומן. היות וזו רקמה ביולוגית ולא חומר סינתטי התנהגותה יכולה להיות שונה מהמצופה. השומן המוזרק נוטה להיספג ולהעלם בסביבה עם תנועה מתמדת וללא תמיכת עצם מתחתיה (למשל – מרכז הלחיים או צידי הפה) בשיעור עד 70% לאחר הזרקה ראשונה. הזרקות נוספות מקבעות את רקמת השומן במקום הרצוי. לעתים יש צורך ב- 2-3 ססיות מילוי בכדי להגיע לתוצאה רצויה.

קמט אף-שפה

מילוי שומן מבוצע במרפאה/חדר פעולות או בחדר ניתוח. כאמור השומן נשאב דרך חתך קטן מהבטן או מהמותניים. הוא מוכנס למזרקים בנפח 2 סמ"ק ומוזרק למקומות הרצויים דרך נקב קטן. מילוי שומן מבוצע תוך יצירת תעלות זעירות בהן תאי השומן יהיו מוקפים ברקמה שתספק להם דם. עם סיום הפעולה ניתן לקרר את המקום למספר שעות בכדי להקטין את שטפי הדם והבצקות המקומיים. במידה ועברת הרדמה מקומית הדומה להרדמת רופא שיניים (אלחוש דרך רירית הפה) עליך להימנע מאכילה ושתיה חמה עד חלוף ההרדמה (כשעתיים) בכדי לא "לתת ביס" בשפה או הלשון הרדומות..
לא מומלץ לבצע פעילות גופנית מאומצת באותו היום. למחרת היום ניתן לחזור לשיגרה מלאה.

במהלך הימים הראשונים אחר המילוי ייתכנו שטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות.

שימוש בשומן עצמוני עוזר לתיקון שקעים במהלך שאיבת שומן, או ניתוח שדיים בגבר. הכירורגיה הפלסטית השחזורית משתמשת במילוי שומן לשחזור שדיים ותיקון שקעים בשדיים לאחר הסרה כירורגית של סרטן השד.

עליך לזכור, כי צורת המילוי האמיתית של הקמט ו/או השקע תראה רק לאחר שבוע-שבועיים, עם חלוף הבצקות. כאמור, דיוק המילוי אינו ודאי. לעתים יש לחזור ולבצע מילוי מתקן לפי צורך.

סיבוכי מילוי שומן נדירים מאד. הם כוללים: דימום או שטפי דם נרחבים, זיהום והתפרצות הרפס עורי (בפנים), החמרה באסימטריה קיימת, שינויי תחושה, חולשת שרירי פנים והיווצרות גושים. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי