כיצד אנו מבצעים מילוי בחומצה היאלורונית?

היות ומולקולת החומצה ההיאלורונית גדולה יחסית, לא ניתן סתם למרוח אותה על פני העור ולקוות שתחדור את מחסום העור ותגיע לעומק הרקמות. אמנם קיימים מספר תכשירים המתיימרים להחדיר חומצה היאלורונמית לעור, אבל הם לא רלוונטים לעור העמוק ולרקמות מתחתיו: הם לא חודרים לשם. לכן יש צורך להזריק את החומצה ההיאלורונית אל תוך העור ועמוק יותר.
אנו משתמשים בדרך כלל במזרקים בהם החומר מוכן וסטרילי, בנפחים משתנים היוכלים להגיע עד ל- 2 סמ"ק ויותר. הממוצע הינו 1 סמ"ק.
המחטים מוברגות באופן סטרילי למזרק. הן דקות מאד יחסית. ככל שהחומצה ההיאלורונית פחות צמיגה ניתן להשתמש במחט דקה יותר.

כיצד מבוצע המילוי?

בראש ובראשונה ההזרקה מבוצעת בבולוס (=מעין כדורים קטנים) הממלא שקע מסויים לפי תכנון. ניתן לבצע מילוי בבולוסים אחד ליד השני עד ליצירת השטחה של הקמט.
החדרת החומר תלויה בצמיגותו: ככל שהחומצה ההיאלורונית צמיגה יותר יש להזריק אותה עמוק יותר. חומצה היאלורונית דלילה נועדה למילוי חריצי שטחיים בעור עצמו וחטטי אקנה.

טכניקה נוספת הינה מילוי בפסים. החומצה ההיאלורונית מוחדרת עם הזרקה רציפה לאורך קו מסויים. בצורה זו ניתן למלא בצורה אחידה שטח גדול ולמצק אותו.

מהן טכניקות המילוי הנפוצות?

ישנן מספר טכניקות להזרקת חומצה היאלורונית לעור ולרקמות העמוקות יותר:

הזרקה בדיקור סדרתי

דיקור סדרתי (Serial Puncture) – הזרקה חוזרת של כמויות שוות בכל כמה מילימטרים. הזרקה מסוג זה יוצרת נפח מדיד מדוייק פר יחידת שטח. טובה מאד למילוי שקעים עמוקים.

הזרקה בפסים

הזרקה בפסים (Linear Threading) – הכנסת המחט במקביל לשטח פני העור או בזווית מעט גדולה יותר והחדת החומצה היאלורונית בפסים אורכיים. ניתן להזריק ככל שמתקדמים או בנסיגה כלפי חוץ. שיטה זו מצויינת למיצוק פני העור.

הזרקת שתי וערב

הזרקה בצורת שתי וערב (Criss-Cross) – הזרקה בצורת פסים אורכיים מאונכים אחד לשני. ההזרקה יוצרת מעין "רשת" של חומצה היאלורונית למיצוק נוסף של העור.

הזרקת מניפה

הזרקה בצורת מניפה (Fan technique) – הכניסה מנקודה אחת אל תוך הקמט ובלי להוציא את המחט מזריקים בצורת פסים בזויות שונות. מבוצע בדרך כלל עם קנולה. טכניקה זו ממזערת את כמות הדקירות אותן עובר העור.

הזרקה בשיטת הסנדביץ'

הזרקה בשיטת הסנדביץ' (Sandwich Technique) – כמשתמע משמה, בעזרת שיטה זו מבוצעת הזרקה לשכבות שונות של העור עם צמיגויות שונות של חומצה היאלורונית. משתמשים ב"שיטת הסנדוויץ" בעיקר בקמטים עמוקים בשילוב עור דק ומקומט. חומצה היאלורונית סמיכה מוזרקת לשכבות העמוקות של העור כדי למלא את הנפח החסר ולאחר מכן מוזרקת חומצה היאלורונית דלילה יותר לשכבות העליונות של העור כדי למצק את העור המקומט והדק.

הזרקה בטכניקת ההלבנה

הזרקה עד לידי הלבנת העור (Blanching Technique) – הזרקה מאד שטחית של חומצה היאלורונית דלילה לחריצים שטחיים על פני העור. לחץ החומצה ההיאלורונית יוצר לחץ רגעי על כלי הדם בעור וגורם להלבנה זמנית וקצרה של העור. מכן השם. ביצוע טוב של טכניקה זו מטשטש חריצים עדינים מאד, בפרט סביב השפתיים.

הזרקה בטכניקת מזותרפיה

הזרקה אל העור עצמו (מזותרפיה: מזו=מרכז העור, תרפיה=טיפול) – זו טכניקה הזרקה מאד ישנה בה היו אף מזריקים תרופות ומשככי כאבים אל העור עצמו. כיום מזריקים חומצה היאלורונית לעור בכדי לעבות אותו ולשמור על הלחות שלו. השיטה דומה להזרקה סדרתית אבל שטחית.

הזרקה למיצוק העור

הזרקה למיצוק העור (Boosting) – בדומה למזותרפיה גם כאן ההזרקה מבוצעת אל העור אך גם לעומקו, בכדי למצק אותו עוד יותר. הטכניקה נועדה לעור דק ומלא חריצים. הטכניקה מזכירה הזרקה בפסים.

מהם החידושים בהזרקת חומצה היאלורונית?

הרכב החומצות ההיאלורוניות בבסיסו לא השתנה. השתנה תמהיל הרכיבים השומרים על יציבות החומצה ההיאלורונית (פחות BDDE) תוך שמירה על ההצלבה בין שרשראות המולקולות.
כמו-כן נוצרו חומצות היאלורוניות ספציפיות לאזורים שונים: לשפתיים, למרזבי הדמעות, למזותרפיה, למיצוק העור.

קנולות להזרקת חומצה היאלורונית

קצה הקנולה

השתכללות מחטי ההזרקה

מתחילת העשור השני של שנות האלפיים החלה להיות רווחת שיטת ההזרקה בקנולות במקום מחטי הזרקה רגילות שפותחה על ידי דוקטור בנג'מין אשר מצרפת.
הקנולות הן מחטים קהות וארוכות. הייתרון בהן נובע מהיכולת להיכנס מנקודת הזרקה אחת ולבצע מילוי שטחים נרחבים בחומצה היאלורונית ללא דקירות מרובות. במצב זה טראומת הדקירות פוחתת, וכן שטפי הדם.
כדי להחדיר את הקנולה, אני משתמש במחט חדה עם קוטר זהה או רחב יותר. לאחר דקירת העור בנקודה בודדת אני יוצר את פתח הכניסה לקנולה. הקנולה הרבה יותר בטיחותית מהמחט הרגילה וסכנתה לפגיעה בכלי דם נמוכה ביותר.
קיימים אזורים בפנים בהם הקנולה הינה אמצעי ההזרקה המומלץ.

המזרק האוטומטי Teopen

שימוש במזרק אוטומטי במקום מילוי ידני

הזרקה ידנית של חומצה היאלורונית אינה מדוייקת מספיק: היא מסתמכת על מיומנות המזריק, על שרירי היד העלולים להתעייף בהזרקות חוזרות, ואל מול התנגדות עקב עובי המחטים. הזרקה לא אחידה זו גורמת לכאב רב יותר, דימום רב יותר ובזבוז חומר מילוי.

ראיון עם ד"ר דן רגב על מילוי קמטים אוטומטי, מתוך "לחיות טוב"

ייעוד המזרק האוטומטי הינו להקל על המזריק וליצור דיוק רב יותר של החדרת חומר המילוי. בשיטה זו, של Point & shoot, ניתן להגיע לרמת דיוק רבה יותר עם חומר המילוי, עם כמויות קטנות יותר, פחות כאב ופחות דימום.
קיימים מספר פיתוחים למזרק האוטומטי. הקודמים הצריכו כבל מקשר למכשיר ותלות בחשמל. החדיש ביותר הינו של חברת תיאוסיאל, אשר פיתחה את המזרק האוטומטי הקרוי Teosyal Pen המופעל על ידי סוללה. המכשיר עצמו נראה כמו עט עבה אליו מוחדר גוף המזרק ובקצהו המחט. עקב משקלו המועט נוחות השימוש בו גברה.