ניתוח הרמת חזה נועד לשפר אסתטית שדיים מרוקנים ונפולים אחר הנקות או ירידה ניכרת במשקל. במהלך ניתוח הרמת שדיים אנו מסירים עודפי עור תוך הרמה וארגון מחדש של רקמת השד, העטרה והפטמה. חסר בנפח שד יתוקן על ידי הכנסת שתל סיליקון. ניתוח הרמת חזה מבוצע בהרדמה כללית. משכו כשלוש שעות. בדרך כלל מחייב השגחה ללילה.

מתי נרצה לבצע ניתוח הרמת חזה?

גורמי סיכון עיקריים לניתוח הרמת שדיים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה, עישון ועודף משקל. יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן היטב את לחץ הדם טרם הניתוח. הניתוח לא יבוצע לבעלות משקל עודף ניכר: במצב זה הסיכון עולה מאד לפתיחת חתכי ניתוח, זיהומים ועיוות במבנה השד הסופי. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציבה עליו לפחות לשלושה חודשים.

היות והשדיים מסיי מים את התפתחותם רק לאחר הבגרות המינית, הניתוח אינו מומלץ לפני גיל 17-18. במידה וטרם סיימת את לידותיך המתוכננות עליך לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להיריון נוסף. לכן, אמליץ לך לדחות את הניתוח במידה ואת מתכננת להיכנס להיריון בטווח השנה הקרובה. בנוסף, כל שינוי במשקל מעל 5 ק"ג יוכל לשנות את צורת השדיים אחר הניתוח.

בייעוץ ניתוח הרמת חזה תישאלי לגבי מחלות שדיים, סרטן שד או סרטן שחלות במשפחתך. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. בדיקת ממוגרפיה עדכנית ותקינה תידרש מגיל 35 ומעלה. במידה וקיים רקע רפואי מתאים או בדיקה מחשידה – עליך להיבדק בידי כירורג שד כמו-כן טרם הניתוח.

כללית, כל הרמת שדיים מחייבת יצירת צלקות סביב כל עטרה, בקו אנכי ממנה ועד לקפל התת-שדי. במידה ומעטפת השד למילוי אינה כה גדולה ואין צורך להסיר ממנה עודפי עור ניכרים, הרי שניתן יהיה לסגור את השד עם צלקת אנכית בלבד. בכל מקרה אחר יהיה צורך בצלקת מתחת לקפל תת-שדי כמו-כן.

טרם ניתוח הרמת חזה אסמן על כל שד את שטח רקמת השד והעור להסרה ואת בסיס העטרה והפטמה איתו אזיז מבנים אלה למיקום גבוה יותר. היות ותמיד קיימת אסימטריה בין שני השדיים, אנסה להגיע לסימטריה טובה יותר על ידי התאמת השרטוט לגודל כל שד.

מתאר צלקות ניתוח הרמת חזה

ניתוח חזה-צלקת מינימלית

בניתוח הרמת שדיים, אני מסיר עור לפי השרטוט המקורי על כל שד. במידה ותוכננה הכנסת שתל סיליקון, הוא יוחדר דרך חתך קטן ברקמת השד. השתל ממוקם, בדרך כלל, מעל שריר החזה הגדול. לאחר מכן מבוצעת הזזת העטרות עם הפטמות למקומן החדש תוך וידוא סימטריה בין שני השדיים (חץ לבן עליון). סגירת חתכי הניתוח (חיצים לבנים תחתונים) מבוצעת בתפרים נספגים.

עודפי עור בשד

השימוש בשתלי סיליקון בניתוח הרמת חזה

השתלים שנועדו לניתוח הרמת שדיים הינם שתלי סיליקון. שתלי מי מלח אינם בשימוש למטרה זו אלא לשחזור שדיים.
שתלי הסיליקון הקיימים היום מורכבים ממעטפת מחוספסת רבת שכבות של סיליקון, וסיליקון לא נוזלי ברמת צמיגות בינונית עד גבוהה. צמיגות זו אינה מאפשרת לסיליקון לדלוף, גם אם השתל נקרע.

קיימים שני סוגי שתלים עיקריים: שתל כיפתי, ברמות גובה שונות (נמוך-בינוני-גבוה), המצוי ברוב הגדלות השדיים, ושתל אנטומי (דמוי אגס), באורכים שונים. נפח השתלים עולה בקפיצות של 20-30 סמ"ק (למשל 250, 275, 300 סמ"ק).

כיצד נבחר שתל?

בחירת סוג השתל להגדלה תלויה במבנה השד, צורת בית החזה ורצון האשה. נפח השתל יוגבל לפי אלסטיות רקמת השריר והשד, ממדי בית החזה, וגודל הכיס שנוצר. למשל, לבעלות בית חזה צר לא יהיה ניתן להכניס שתל גדול: אין שטח מספיק לכך.

התאמת השתל לשד מבוצעת בחדר ניתוח, עם הכנסת שתל סיליקון סטרילי בנפח וצורה הנראים מתאימים ("סייזר"). לאחר הכנסת שתלי הסיליקון ועיצוב מעטפת כל שד ייסגרו חתכי הניתוח בתפרים נספגים, אותם אין צורך להוציא.

לאחר סיום ניתוח הרמת חזה עליך ללבוש חזיית ספורט לחודש. החזיה המועדפת נסגרת מלפנים, ללא ברזלים, עדיף בצבע שחור. המידות יינתנו לך לאחר בדיקת השדיים. מטרת החזיה היא קיבוע השדיים במהלך תקופת ההחלמה מהניתוח בכדי לאפשר לצלקות להחלים ללא מתח. הצבע השחור נועד לטשטש הפרשות אפשריות מחתכי הניתוח.

כיום, כל חברת שתלים נותנת תעודת אחריות לשתלי הסיליקון. החברה תדאג לשתל חלופי באם נמצא כי שתל סיליקון נקרע באופן ספונטני אחר הניתוח. לאחר הניתוח אמליץ בפניך להיות במעקב כל שנה עד שנתיים בכדי לוודא את תקינות השתלים. האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ממליץ על החלפת שתלי סיליקון כל 15 שנה.

לאחר הניתוח – תקופת ההחלמה

משך ההחלמה הראשונית מניתוח הרמת שדיים הינו שבועיים בממוצע. במהלך תקופה זו קיימים כאבים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בשד ובפטמה. כשבועיים אחר הניתוח תיתכן פעירה מסויימת של תחתית חתך הניתוח. פעירה זו אינה משמעותית בדרך כלל וחולפת עם טיפול שמרני. מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות. הרמת שדיים לא אמורה לפגוע ביכולת להניק.

עליך לזכור, כי צורת השדיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים: רקמת השד מצויה בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים. התייצבותם אורכת זמן רב.

סיבוכי ניתוח הרמת חזה נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהום, קפלי שתל בקוטב עליון, התקשות קופסית השתל, צלקות מעובות ו/או רחבות, סיבוב השתל סביב עצמו ופתיחת שולי חתך הניתוח. החל משנת 2017 ידוע על מקרים נדירים ביותר בהם אובחנה לימפומה של הקפסולה (הרקמה המבודדת את שתל הסיליקון מהגוף) הקרויה ALCL. כמו-כן דווחו מקרים נדירים עוד יותר בהם נמצא קשר מסויים בין שתלי סיליקון למחלות אוטואימוניות. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.

לפרטים נוספים, צרו קשר

מנתח פלסטי
מנתח פלסטי