ניתוח הקטנת חזה הינו ניתוח הבחירה לעיצוב שדיים גדולים ונפולים. במצב זה השדיים מפריעים לך לא רק בשל צורתם הלא אסתטית אלא אף בשל אי הנוחות שגורם משקלם: סימנים בכתפיים של רצועות החזיה, כאבי גב ועקמת, דלקות חוזרות מתחת לקפל השד. במהלך ניתוח הקטנת חזה אנו מסירים עודפי רקמת שד ועור, ומרימים את השד תוך מיקום העטרה והפטמה מחדש. ניתוח הקטנת חזה מבוצע בהרדמה כללית. משכו כשלוש שעות.

מתי לא נבצע ניתוח הקטנת חזה?

גורמי סיכון עיקריים לניתוח הקטנת חזה הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה, עישון ועודף משקל. יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן היטב את לחץ הדם טרם הניתוח. הניתוח לא יבוצע לבעלות משקל עודף ניכר: במצב זה הסיכון עולה מאד לפתיחת חתכי ניתוח, זיהומים ועיוות במבנה השד הסופי. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציבה עליו לפחות לשלושה חודשים.

היות והשדיים מסיימים את התפתחותם רק לאחר הבגרות המינית, הניתוח אינו מומלץ לפני גיל 17-18. במידה וטרם סיימת את לידותיך המתוכננות עליך לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להיריון נוסף. לכן, אמליץ לך לדחות את הניתוח במידה ואת מתכננת להיכנס להיריון בטווח השנה הקרובה. בנוסף, כל שינוי במשקל מעל 5 ק"ג יוכל לשנות את צורת השדיים אחר הניתוח.

בייעוץ ניתוח הקטנת חזה תישאלי לגבי מחלות שדיים, סרטן שד או סרטן שחלות במשפחתך. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. בדיקת ממוגרפיה עדכנית ותקינה תידרש מגיל 35 ומעלה. במידה וקיים רקע רפואי מתאים או בדיקה מחשידה – עליך להיבדק בידי כירורג שד כמו-כן טרם הניתוח.

כללית, כל הקטנת שדיים מחייבת צלקות סביב כל עטרה, בקו אנכי ממנה ועד לקפל התת-שדי. הצלקות בדרך כלל נעשות מטושטשות עם חלוף הזמן ואינן מפריעות עוד.

סימון צלקות הקטנת חזה

הסרת צלקות בשד

מה נעשה בניתוח ההקטנה?

טרם ניתוח הקטנת חזה אסמן על כל שד את שטח רקמת השד והעור להסרה ואת בסיס העטרה והפטמה איתו אזיז מבנים אלה למיקום גבוה יותר. היות ולעתים קיימת אסימטריה בין שני השדיים, אנסה להגיע לסימטריה טובה יותר על ידי התאמת השרטוט לגודל כל שד.

בניתוח הקטנת שדיים, אני מסיר עור ורקמת שד לפי השרטוט המקורי על כל שד. רקמת השד שהוסרה נמסרת לבדיקה פתולוגית בכל מקרה. לאחר מכן מבוצעת הזזת העטרות עם הפטמות למקומן החדש תוך וידוא סימטריה בין שני השדיים. עודפי שומן מוסרים בתחתית כל שד משני צידי חתך הניתוח עד להתרוקנות העור במקום. סגירת חתכי הניתוח מבוצעת בתפרים נספגים. לקראת סיום הניתוח מוחדר לפי צורך נקז בקוטר 4 מ"מ אל חלל הניתוח מכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. אני מוציא את הנקזים עם ירידת ההפרשות מתחת ל- 30 סמ"ק ליממה.

בדרך כלל ניתן להקטין במידה אחת עד שתיים את גודל השדיים. מגבלה זו נובעת מהצורך לשמור על מבנה השד וחיותו ומשיקולי פרופורציית השדיים יחסית לממדי הגוף.

עודפי רקמת שד

לאחר הניתוח – תקופת ההחלמה

עם סיום ניתוח הקטנת חזה עליך ללבוש חזיית ספורט לחודש. החזיה המועדפת נסגרת מלפנים, ללא ברזלים, עדיף בצבע שחור. המידות יינתנו לך לאחר בדיקת השדיים. מטרת החזיה היא קיבוע השדיים במהלך תקופת ההחלמה מהניתוח בכדי לאפשר לצלקות להחלים ללא מתח. הצבע השחור נועד לטשטש הפרשות אפשריות מחתכי הניתוח.

משך ההחלמה הראשונית מניתוח הקטנת שדיים הינו שבועיים בממוצע. במהלך תקופה זו קיימים כאבים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בשד ובפטמה. כשבועיים אחר הניתוח תיתכן פעירה מסויימת של תחתית חתך הניתוח. פעירה זו אינה משמעותית בדרך כלל וחולפת עם טיפול שמרני. מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות. כמו-כן עליך לזכור, כי הקטנת שדיים פוגעת ביכולת ההנקה של שדיך.

עליך לזכור, כי צורת השדיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים: רקמת השד מצויה בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים. התייצבותם אורכת זמן רב.

סיבוכי ניתוח הקטנת חזה נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהוםסבל עורי עד נמק בפטמות ורקמת השד, צלקות מעובות ו/או רחבות, והתקשויות שומן בשדיים. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.