ניתוח תיקון תנוכי אוזניים נועד לסגור חורי עגילים שהתארכו עם השנים או לאחר חבלה. מטרת הניתוח היא לפתור את המראה הלא-אסתטי של החורים שהתארכו או השסע שנוצר. בניתוח תיקון תנוך האוזן התנוך ייסגר ויעוצב מחדש, תוך הסרת העור בתוך החריץ. ניתוח תיקון תנוכי אוזניים מבוצע בהרדמה מקומית. משך תיקון תנוך האוזן הינו כחצי שעה. הניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מיידית והוא לא מצריך חבישות מיוחדות.

חורי עגילים מואורכים באוזניים נוצרים עקב עגילים כבדים לאורך השנים.
לעתים, נוצר שסע של ממש בתנוך האוזן, גם כתוצאה ממשיכה לא זהירה של העגיל וקריעת תנוך האוזן.

ניתן לבצע את ניתוח תיקון תנוך האוזן כאשר החור לעגיל התארך מעל למספר מילימטרים. הבעיה לא בהכרח קיימת בשני חורי האוזניים.

בייעוץ אאבחן את צורת תנוכי האוזניים והחריצים. יש לציין כי תמיד קיימת אסימטריה בכל איבר זוגי (עפעפיים, אוזניים): ניתוח אוזניים לא יתקן אסימטריה קיימת ואף יכול ליצור עוד אסימטריה. אבדוק היטב מהן הציפיות מהניתוח ואנסה להתאים אותן לתוצאות הניתוחיות הצפויות.

ניתוח תיקון תנוך האוזן מבוצע בצורה פשוטה המבוססת על חיתוך העור בחריץ וסגירתו לחלוטין, מקדימה ומאחור.

תיקון תנוך אוזן

לעתים, עקב חור רחב בתנוך האוזן (דוגמא לאחר עגילי הרחבה) אני מבצע סגירה מיוחדת בצורת האות "Z", בכדי לשמור על מימדי תנוך האוזן ולא לעוות אותם.

לאחר סיום הפעולה נתפר החתך ונמרח במשחה אנטיביוטית עם חבישה קלה. ניתן להסיר את החבישה לאחר יום.

תיקון תנוך אוזן

תיקון תנוך אוזן – ההחלמה

ההתאוששות מהניתוח מהירה ביותר: כבר למחרת היום ניתן לחזור לפעילות רגילה ולא מאומצת.

משך ההחלמה מניתוח תיקון תנוכי אוזניים הינו כשבוע. במהלך זמן זה ייתכנו מעט כאבים ואי-נוחות באתר הניתוח עם בצקת ונפיחות מקומית.

תחושת העור שמורה בדרך כלל. ייתכנו מעט הפרשות דמיות. אין לשכב על האוזניים במשך אותו שבוע. ניתן לחפוף ראש כיומיים אחר הניתוח.

אחר אותו שבוע ההחלמה ממשיכה במהירות.

חשוב לדעת, כי תנוך האוזן יקבל את צורתו הסופית לאחר כמה חודשים, עקב תהליכי ריפוי וההצטלקות האקטיביים.

מומלץ ליצור חור חדש בתנוך כחצי שנה לאחר הניתוח בכדי למנוע את חזרת הבעיה בהמשך.

סיבוכי ניתוח תיקון תנוך האוזן נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהום, צלקות מעובות ו/או רחבות, החמרה באסימטריה קיימת והיצרות תנוך האוזן. לעתים נדירות ביותר עקב חולשת הצלקת שנוצרת החור החדש שנעשה לאחר חצי שנה מתארך שוב. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.