שאיבת שומן היא הנושא המדובר ביותר במדיה ובאינטרנט במסגרת כירורגיה האסתטית: מי לא מעוניין בעיצוב הגוף ללא מאמץ, חיטוב מושלם ללא צורך בהשקעה מרובה בחדר כושר..

ניתוח שאיבת שומן הוא הפיתרון האידאלי להעלמת רפידות שומן הבולטות מקווי הקימור הטבעיים של הגוף ומפריעות אסתטית. הפעולה פשוטה: שאיבת שומן עמוק לאחר ניפוחו בנוזל מיוחד, דרך חתכים קטנים ביותר. שאיבת השומן מבוצעת בהרדמה כללית עקב הכאב הנגרם בשאיבה. נפח מקסימלי לשאיבה הינו עד 4 ליטר ולא יותר. זהו נפח בטוח לשאיבה והסיכונים בו נמוכים מאד.

מהם גורמי הסיכון בניתוח שאיבת שומן?

גורמי סיכון עיקריים לניתוח שאיבת שומן הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), ועודף משקל. יש להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. הניתוח לא יבוצע לבעלי משקל עודף ניכר: היות ומדובר בנפח גדול מאד לשאיבה, שאיבת 4 ליטר לא תהיה אפקטיבית במצב זה. כמו-כן בבעלי משקל עודף ניכר הסיכון עולה מאד לבעיות נשימתיות אחר הניתוח, קרישי דם בוורידי הרגליים, זיהומים וריפוי איטי מאד. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציב/ה עליו לפחות לשלושה חודשים.

למי מתאימה שאיבת שומן?

שאיבת שומן מתאימה לכל בעל/ת משקל סביר (פרופורציונלי לגובה הגוף) ועור באיכות טובה (ללא צלוליט או ריפיון) המבקשים להחליק רפידות שומן הבולטות מקווי הקימור הטבעיים של הגוף ומפריעות אסתטית. עלי לציין כמו כן כי קשה מאד לעצב היקף מלא של גפה בשאיבת שומן.

יש להמתין לסיום הגדילה והתייצבות במשקל סופי טרם החלטה לגבי שאיבת שומן: מגיל 18 ומעלה. במידה ומדובר באשה שטרם סיימה את לידותיה עליה לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להיריון נוסף. לכן, אמליץ לך לדחות את הניתוח במידה ואת מתכננת להיכנס להיריון בטווח השנה הקרובה.

רקמת שומן מגיבה לשינויי משקל: עליה במשקל מעל 5 ק"ג תגרור עליה בנפח רקמת השומן בגוף (=השמנה), לא בהכרח באתרים שנשאבו, אלא במקומות אחרים, דוגמת גב עליון וזרועות. בדרך כלל אתרי השאיבה אינם מגדלים רקמת שומן נוספת, אלא רק במצב עליה מאד ניכרת במשקל.

תוצאות ניתוח שאיבת שומן יכולות להיות מאד מוצלחות, אך אינן יכולות להחליף דיאטה וכושר גופני: ללא איזון בין אכילה נכונה ופעילות נכונה שאיבת שומן לא תהיה אפקטיבית כפי שהינה יכולה להיות.

ייעוץ ובדיקות שלפני הניתוח

בייעוץ לקראת שאיבת שומן אבדוק את משקלך מול גובהך והיחס ביניהם, בכדי לוודא כי אינך במשקל עודף ניכר לפעולה. כמו-כן אבדוק את צורת האתרים המיועדים לשאיבה, עודפי עור ושומן קיימים ומיקומם.
שאיבת שומן מהבטן נועדה לרוקן כריות שומן במקום. לעתים, בפרט לאחר ירידה במשקל או לידות, אין עוד מדובר רק בעודפי שומן אלא אף בעודפי עור. שאיבת שומן מהבטן לא תעזור במצב זה. שאיבת שומן בבטן שמורה למטופל/ת עם בטן לא רפויה, מרקם עור טוב וללא צלוליט. פיתרון מצויין לעודפי העור שאינם ניתנים לתיקון רק עם שאיבת שומן בבטן הינו ניתוח מתיחת בטן, שפרטיו מצויים באתר זה. שאיבת שומן בטן תוחלף בהסרה מלאה של עור ורקמת שומן, עם עיצוב מחודש של כל הבטן.

שאיבת שומן

טרם הפעולה אסמן את שטחי שאיבת השומן כמו במפה טופוגרפית (מעין "סימוני מטרה"), תוך דיון פעיל עימך ביחס לאזורים הרצויים. הפעולות הנפוצות הינן שאיבת שומן בטן, מותניים, ירכיים (צדדים ופנים) ופנים ברכיים.

שאיבת שומן מבוצעת לאחר ניפוח אתרי השאיבה בתמיסה המורכבת ממי מלח סטריליים, בשילוב חומרים לאלחוש מקומי וכיווץ כלי דם. תמיסה זו אחראית על הכנת הרקמה לשאיבה והפחתת הנטיה לדימום בה. הניפוח מתבצע על ידי החדרת צינורית דקה דרך חתכים באורך מספר מילימטרים בכל אתר ואתר (נקודות לבנות בתמונה). לאחר מכן נשאב השומן עם הנוזל דרך אותם חתכים על ידי צינורית מתכת דקה נוספת. חתכי הניתוח נסגרים, לפי צורך, בתפר נספג בודד, הנושר אחר כשבועיים. לגבר: נא לבדוק טיפים נוספים באתר.

שאיבת שומן
מחוך אחר שאיבת שומן

עם סיום הניתוח עליך ללבוש מחוך מיוחד לשבועיים ולא להסירו גם במקלחת. אל חשש! בכל מחוך קיימים פתחים מיוחדים לכל הקשור בצרכי הגוף. מחוך זה נועד למניעת הצטברות נוזלים באתרי השאיבה, בהם יש רקמות גוף פצועות אחר הפעולה. הצטברות כזו עלולה לעוות את ריפוי הרקמה ולגרור סרומה למשך זמן ארוך. רק לחץ מתמשך ולפחות של שבועיים יכול למנוע תופעות אלה.

התאוששות מהטיפול

ההתאוששות מהפעולה מהירה: במהלך השבוע הראשון קיימים כאבים עמומים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בעור באתרי השאיבה. תיתכן הפרשה דמית מחתכי הניתוח ליום-יומיים: אל חשש! זו הפרשה טבעית של נוזלי הגוף מבעד לחתכים. היא נפסקת מעצמה.
מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים. בכדי למנוע היווצרות קרישי-דם בוורידי הרגליים, עליך להימנע משכיבה ממושכת ללא תנועה, למעט בשינה.

עליך לזכור, כי הצורה הסופית של הבטן, הירכיים ואתרי השאיבה האחרים תראה רק לאחר מספר חודשים: הרקמות מצויות בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים התלויים בטיב העור והרקמה הרכה. עליך לדעת כי תמיד יהיו מקומות פחות חלקים על פני העור לאחר שאיבת שומן. יתרה על כך:  במידה והיה קיים טרם השאיבה צלוליט במקום, הוא יודגש עוד יותר אחר השאיבה. עור נפול יכול ליפול עוד יותר אחר שאיבת השומן.

סיבוכי שאיבת שומן נדירים. הם כוללים: דימום ושטפי דם ניכרים, סרומה, ירידה בתחושה באתרי השאיבה וזיהום. סיבוכים כגון אנמיה, חולשה ותסחיפי שומן עוד יותר נדירים ומצויים בשאיבות מעל 5 ליטרים. שאיבה מוגזמת עלולה לגרום לסכנת-חיים. לקריאה נוספת יש לפנות ללקסיקון מונחים רפואיים.