מי מפחד מבוטוקס? / כללית אסתטיקה 4/07

טיפול קמטים על ידי זריקות בוטוקס הפך לפופולרי ביותר. מה עומד מאחורי הטיפול? עד כמה הוא אפקטיבי? לכמה זמן נותר? זאת ועוד בכתבה..


למי כדאי להתעניין בטיפול בבוטוקס?
הטיפול מוצע לכל מי שמעוניין לשטח קמטים ולהצעיר את הפנים ללא ניתוח, בטיפול פשוט המניב תוצאות מהירות. הטיפול אינו מומלץ לנשים בהיריון ולרגישים לחלבון ביצים.

ממתי הבוטוקס מקובל לטיפול בקמטים?
הרפואה נעזרת בבוטוקס או במקבילתו דיספורט, הידועים כ"בוטולינום טוקסין", יותר מחמישים שנה לטיפול במגוון בעיות. תוך כדי שימוש בו (לטיפול במיגרנות) נצפתה היעלמות קמטי הבעה באתרי ההזרקה בפנים. בשנת 2002 אושר שימושו הקוסמטי לטיפול בקמטי זעף. כיום נמצא בשימוש גם ליתר קמטי ההבעה בפנים.

מה בדיוק עושה הבוטוקס?
מדובר ברעלן שנמצא לראשונה בחיידק בשם בוטולינום, ומיוצר לשימוש באופן מלאכותי. הבוטוקס מחליש סיבי שריר על ידי עיכוב הפרשת חומר הקורי אצטילכולין מקצות העצבים, הגורם לכיווץ סיבי השריר באופן נורמלי.

מחליש סיבי שריר? זה לא מסוכן?
הבוטוקס מוזרק בכמה נקודות על פני השריר ורק באתרי קמטי הבעה. מנת ההזרקה מכילה כמות מזערית של החומר, ונועדה להחליש רק את הסביבה הקרובה. בהזרקה נכונה אין סיכוי להחלשת השריר כולו.

טוב. נרגעתי. אז איך הטיפול פועל על הקמטים?
קמט הבעה הוא קפל במקום שבו השריר צמוד לעור. עם השנים פעילות השריר גוברת והולכת גם במנוחה. הקמט מתקבע ולא חולף. בפנים יש קמטי הבעה שונים: קמטי זעף, צחוק ודאגה. עם החלשת סיבי השריר באתר ההזרקה הקמט משתטח והעור המקומט נעשה חלק יותר. קיימים שני תכשירים עיקריים שאושרו על ידי משרד הבריאות: בוטוקס, הוותיק יותר, ודיספורט החדש יותר. שניהם טובים.

כיצד מתבצע הטיפול?
המטופל/ת שוכב/ת על מיטת הטיפולים לאחר שסומנו נקודות ההזרקה ליד קמטי ההבעה. לפני ההזרקות מבוצע אלחוש על ידי קירור המקום (קוביית קרח). הבוטוקס מוזרק במחט דקה ביותר וכמעט אינו גורם לכאב. לאחר גמר הטיפול על המטופל/ת לשכב כמה דקות במנוחה. כשבועיים אחרי ההזרקה הראשונה מתואמת ביקורת לבדיקת אפקט הבוטוקס והוספת חומר לפי צורך.

מהן תופעות הלוואי לטיפול?
למעשה, בהזרקה זהירה ובשמירה על ההנחיות אין תופעות לוואי מעבר לנפיחות קלה מקומית החולפת לאחר יום. התפשטות החומר מעבר לגבולות ההזרקה יכולה לגרום לחולשה זמנית של שרירי העפעפיים (מכמה ימים בודדים עד לשבוע) באחוז זניח של המקרים.

מתי רואים תוצאות?
אפקט החלקת הקמטים מתחיל שלושה עד עשרה ימים לאחר ההזרקה.

מתי פג אפקט הבוטוקס?
לקבלת אפקט מקסימלי מומלץ לתחזק את זריקות הבוטוקס אחת לחצי שנה. לאחר כמה טיפולים המרווח נעשה ארוך יותר: סיבי השריר שנחלשו לא חוזרים להתכווץ באותו החוזק.

הזרקת בוטוקס